Bireysel Sulama Makine Alımlarının Desteklenmesi Başvuruları Sonuçlandı

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında ..
Bu haber 09 Ekim 2012, Salı 12:08:45 eklenmiştir.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında bireysel sulama makine-ekipman alımlarının desteklenmesi alt programı ve Sivas’taki durumu ile ilgili İl Müdürü İhsan Aslan açıklama yaptı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Aslan, kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeye katkı sağlamak için, belirlenmiş bireysel sulama makine ve ekipmanları alımlarını ve yerinde montajını desteklemek amacıyla bakanlıkça Bireysel Sulama Makine-Ekipman Alımları Tebliği’nin yürürlüğe konduğunu söyleyerek, “Bu tebliğ ile tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama tesisleri ve makine ekipmanlarının üreticiler tarafından kullanımı yaygınlaştırılacak.
Daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılması sağlanacak. Zor şartlarda ve bedenen çalışan üreticilerimizin işleri kolaylaşacak. Üretim maliyetlerini düşürerek uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir seviyeye getirmeleri sağlanacaktır. Tebliğ, Bireysel Sulama Makine ve Ekipmanı maliyeti kdv hariç tutarının yüzde 50’si çiftçi, yüzde 50’si de hibe desteği olarak devlet tarafından karşılanması suretiyle uygulanmaktadır.
Ayrıca, hibeye esas mal alım tutarı gerçek kişi başvurularda 50 bin TL, tarımsal amaçlı şirketler için 100 bin TL, sulama kooperatifleri ve köylere hizmet götürme birlikleri için 200 bin TL’yi geçemeyecek hususları belirtilmekteydi. Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında uygulanan 2012 yılı Bireysel Sulama Makine ve Ekipman Desteği başvuruları 1 Ağustos tarihi itibari ile başlamış ve 30 gün devam etmiştir.
Başvurular Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüze yapılmış ve bu süre içerisinde toplam 16 başvuru alınmıştır. Başvuruların toplam proje değeri 507 bin 161 TL’dir. İl proje yürütme birimince ilgili tebliğ ve uygulama rehberine göre yapılan incelemelerin ardından 14 başvuru uygun bulunmuş olup uygun bulunan projelerin toplam değeri 421 bin 373TL’dir.
Başvuru sahiplerine il müdürlüğümüzce toplam 210 bin 686 TL tutarında hibe desteği sağlanacaktır. İlimizde bu proje kapsamında; Tarla İçi Yağmurlama Sulama, Tarla İçi Damla Sulama, Tamburlu Sistem Yağmurlama Sulama ve Güneş Enerjili Sulama konularında uygulama yapılacaktır.” dedi.

ETİKETLER : Sivas İhsan Aslan bireysel makine ekipman alımlarının desteklenmesi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan