Doğan Ürgüp: Mevcut Sistemle Sivas Büyükşehir Olamayacak

Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündemdeki konular üzerinde bilgi alışverişinde bulundu
Bu haber 10 Ekim 2012, Çarşamba 09:57:08 eklenmiştir.

Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündemdeki konular üzerinde bilgi alışverişinde bulundu. Ürgüp, mevcut sisteme göre Sivas’ın büyükşehir olamayacağını söyledi.

Selçuklu Belediye Sosyal Tesisleri’nde bası mensuplarıyla bir araya gelen Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, şuana kadar yapılan hizmetler hakkında bilgi verdi.

Sıcak Çermik Tesisleri ile ilgili bilgi veren Ürgüp, “Göreve geldiğimiz günlerde sıcak çermik alanı tamamen tıkanmıştı, ne alan da herhangi bir ruhsat söz konusuydu ne de suyun tahsisi söz konusuydu, ne de yeni bir yapılanma söz konusuydu. Sıcak Çermik’te yapmış olduğumuz çalışmalar Kalın Belediyesi’yle, İl Özel İdaresi’yle birlikte organizasyonu tamamlayarak 6 Ekim’de açılışını yapmış olduğumuz noktaya getirdik.
Gelinen noktada 180 yataklı 2 tana 4 yıldız 5 yıldız ölçeğinde otel, 2 tane kapalı havuz, 2 tane aile banyolarından ve 2 tane Türk hamamından oluşan ayrı bir tesis, 10 aile banyo tesisinden ve oluşan ayrı bir tesis, eski banyoların elden geçirilmesi, biri daha önce biri daha sonra yapılan peyzaj projesi ve bunun dışında mini bir alışveriş merkezi, pide fırını oluşturduk” dedi.

Mezarlıklara önem verdiklerini dile getiren Ürgüp, “Mezarlıklar ile ilgili faaliyeti hem kültürel hem tarihi alanlar başlığı altında değerlendirmek lazım. Çünkü bu alanlarda anıt mezarlar türbeler konaklar mevcut. Bu tür faaliyetlerimizde devam ediyor, bir Mustafa Taki Efendi Hazretleri’nin kabri ve türbesi Sivas’ta olmasına rağmen, türbe yola çak yakın olmasına rağmen görülmüyordu, fark edilemiyordu. Arap Şeyh Hazretleri, Moralibaba Hazretleri gibi Şeyh Çoban, Durak Baba ve Sayit Paşa Cami’ndeki bir türbenin onarımı ve buna benzer kültürel ve tarihi alanların onarımı, İhramcızade Kültür Merkezi, Kol Ağası Konağı ve bunların restorasyon çalışmalarını yaptık” diye konuştu.

Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı'nda yapılan çalışmaların önemine değinen Doğan Ürgüp, vaat ettikleri süre içerisinde çalışmaları tamamlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Ürgüp, “Muhsin Yazıcıoğlu bulvar çalışmalarımız vardı, bunu vaat etmiştik seçimden sonraki süreçte. Proje olarak ortaya koymuştuk, bu yıl anacak başlayabildik. Çünkü orada kamulaştırma çalışmaları ve ÇEDAŞ’ın çalışmaları vardı. ÇEDAŞ hem Hayri Sığırcı caddesinde hem Halifelik’teki Fethi Akyüz caddesinde, hem Muhsin Yazıcıoğlu bulvarında faaliyetlerini sürdürüyor. Kurumlar birbirine bağlı çalışmak mecburiyetindedir.
Başka sapmalar bizdeki sapmalara da vesile oluyor ama her halükarda Fethi Akyüz caddesi görüldüğü gibi tamamlanmış durumda. Hayri Sığırcı caddesinde direkler alındı, şuanda bordür çalışmasına başladı ekiplerimiz. Muhsin Yazıcıoğlu bulvarında ise iki bölüme ayırmıştık. İki etaba bir etabın yarısına yakın kısmını şu anda kaldırım döşemeleri, plaka döşemeleri ve asfaltının bir katı yağılmış durumdadır. Bunu da vaat ettiğimiz süre içerisinde tamamlamayı temenni ediyoruz” dedi.

Doğan Ürgüp, yapılacak olan terminalle ilgili müteahhide iş teslimi yaptıklarını ve çalışmalara başlanıldığını vurguladı. 1980’lerden bu yana yapılmayan İmar revizyonunun 30 yıl aradan sonra yapılmak üzere olduğunu ifade eden Ürgüp, “Bu konuyla ilgili bazı arkadaşlarımız ‘Paylaşılmadı’ gibi bir takım söylemlerde bulunuyorlar. Revizyonun paylaşılan tarafı da vardır paylaşılamayan tarafı da vardır. Neticede bu iş kanunlarda yazılıdır kanunlarda nasıl yazılıysa böyle yapılmalıdır. İşi ihaleye çıkardık, ihaleyi kazanan firma geldi faaliyetine başladı ve bugün yine meclise bir etap daha geldikten sonra iki etabı kaldı” dedi.

Ürgüp, şehirdeki kentsel dönüşüm faaliyetlerine de değinerek, “Kentsel dönüşüm faaliyetlerimiz var İki kentsel dönüşüm faaliyetimiz var. Biri Dedebalı Kentsel Dönüşüm faaliyetlidir. Özbelsan’ının bürosunun bulunduğu, sahalarımızın makine ikmal ve sibeski depolarının bulunduğu 4 bin metrekare alanı 2 Nisan 2012 tarihinde anlaşma imzaladık.
TOKİ’nin ihale sürecini bekliyoruz. Oradaki kentsel dönüşüm faaliyetlerinde son nokta konulmuştur. TOKİ ihale edip faaliyetlere başladığı takdirde 920 konut yapacaktır. 920 konutun 250 konutu belediyemizin yani yüzde 30'a kadar bir hisse alanı TOKİ yılsonuna kadar ihaleyi yaptığı takdirde önümüzdeki yıl buranın da temeli atılacak ve Dedebalındaki kentsel dönüşümde kullanacak. Belediye 250 daireyi ne yapacak? Biz de satmayı planlamıyoruz, bir takım takaslarda kentsel dönüşümde bizde bu daireleri kullanacağız” ifadelerini kullandı.

Basın mensuplarının Sivas’ın büyükşehir olmasının söz konusunun olup olmadığını sorması üzerine Ürgüp, mevcut sisteme göre olamayacaklarını dile getirdi.

Ürgüp, “Nüfus ilde artıyor ama ilçelerimizde ve köylerimizde bu durum söz konusu değil. Şu anki mevcut sisteme göre giremiyoruz. Hükümetimiz takdirini bu yönde değiştirdiği takdirde ancak Sivas büyükşehir olabilir. Büyükşehir olmanın avantajları çok fazla, bunu herkes istiyor. Takdir hükümetimizindir. Şu andaki mevcut sisteme göre giremiyoruz” dedi.

ETİKETLER : Sivas Doğan Ürgüp büyükşehir Selçuklu Belediye Sosyal Tesisleri Sıcak Çermik Tesisleri Kalın Belediyesi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan