10 Şeker Fabrikasının Özelleştirilmesi İptal Edildi

Erzincan Şeker Fabrikası’nın da içerisinde bulunduğu B portföyünde yer alan Elazığ, Malatya ve Erzincan Şeker Fabrikaları’nın ..
Bu haber 12 Ekim 2012, Cuma 21:16:16 eklenmiştir.

Erzincan Şeker Fabrikası’nın da içerisinde bulunduğu B portföyünde yer alan Elazığ, Malatya ve Erzincan Şeker Fabrikaları’nın özelleştirilmesinin iptal edildiği bildirildi.

Şeker-İş Sendikası Erzincan Şubesi Suşehri Temsilcisi Çınar Olgun yaptığı basın açıklamasında, “Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'ye ait olan ve içerisinde Elazığ, Malatya, Erzincan ve Elbistan Şeker Fabrikaları’nın yer aldığı Portföy B’ye, en yüksek teklifi 266 milyon dolarla Kolin-Limak OGG vermişti.
Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 12 Ağustos 2008 tarihli ve 2008/50 sayılı kararında Portföy B olarak özelleştirilmesi kararlaştırılan Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’ye ait; Elazığ, Malatya, Erzincan ve Elbistan Şeker Fabrikaları’nın bir bütün halinde portföy grubu olarak ‘Varlık Satışı’ ve ‘Pazarlık Usulü’ uygulanmak suretiyle özelleştirilmesi amacıyla 14 Eylül-11 Kasım 2011 tarihleri arasında ihale ilanına çıkılmış, teklif sahiplerinin müşterek katılımıyla 29 Kasım 2011 tarihinde ‘Nihai Pazarlık Görüşmesi’ yapılmış ve Rekabet Kurulu’ndan alınan uygun görüşle birlikte ihale sonuçları, Özelleştirme Yüksek Kurulu onayına sunuldu.
Erzincan Şeker Fabrikası’nın da içinde olduğu B portföyü 29 Kasım 2011 tarihindeki Özelleştirme İdaresi’nce satışı yapılmış ve en yüksek teklif olarak 266 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. Bu satışa karşı halkımızdan ve şeker fabrikası çalışanlarından büyük bir tepki vardı. Bu tepki, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine değil, çok ucuza satılmış olmasına idi.
Özellikle Elbistan ve Malatya Şeker Fabrikaları’na ait arazilerin merkezi yerlerde olması ve çok değerli olması nedeniyle fabrikaların ucuza satıldığı iddia ediliyordu. Bununla ilgili olarak Şeker-İş Sendikası yetkilileri; siyasi parti il ve ilçe başkanları, bölge milletvekilleri ile görüşmeler yaptılar. Bu görüşmeler sonrasında Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'a bu bilgileri ulaştırdılar.
Başbakanımız, bu konuyla ilgili olarak geçtiğimiz aylarda, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilgili toplantı yaptı. Bu çerçevede başbakanımız bu durumdan dolayı satışı bir müddet erteledi. Başbakanlık Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun 09.10.2012 tarih ve 2012/151 sayılı kararıyla B ve C portföyündeki 10 şeker fabrikasının satışları iptal edildi. Memleketimiz için hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim” diye konuştu.

ETİKETLER : Erzincan Şeker Fabrikası Elbistan Şeker Fabrikası Malatya Şeker Fabrikası Çınar Olgun Şeker-İş Sendikası Suşehri özelleştirme
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan