Cumhuriyet Üniversitesi Öğrenci Konseyi'nden Burhanettin Kuru'ya Ziyaret

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Öğrenci Konseyi, AK Parti Sivas İl Başkanı Burhanettin Kuru'yu makamında ziyaret etti.
Bu haber 15 Ekim 2012, Pazartesi 14:59:21 eklenmiştir.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Öğrenci Konseyi, AK Parti Sivas İl Başkanı Burhanettin Kuru'yu makamında ziyaret etti.

Ziyarette, üniversite öğrencilerin daha önce harç sıkıntısı yaşadıklarını ve bu durumu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ilettiklerini söyleyen CÜ Öğrenci Konsey Başkanı Zübeyir Ömer Karakaya, "Bu talepler bakanlar kurulunda da görüşüldükten sonra olumlu karşılandı.

Üniversitelerde birinci öğretimde ve açık öğretimlerde harçlar kaldırıldı. Bununla ilgili sayın başbakanımızın Sivas'taki temsilcisi olan Burhanettin Kuru'yu ziyaret ederek teşekkürlerimizi iletmek istedik" dedi. AK Parti Sivas İl Başkanı Burhanettin Kuru ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Cumhuriyet Üniversitesi Öğrenci Konseyi'nin başarılı çalışmalara imza attıkları, konseyin yoğun aktivitelerini ilgi ile takip ettiklerini söyledi.

Kuru, “"Artık Cumhuriyet Üniversitesi'nde gerçekten bir öğrenci konseyi var diyebiliyoruz. Üniversitede her alanda aktif bir pozisyondasınız. Üniversite öğrencileriyle ilgili alınacak bütün kararlarda toplantılara katılıyor, taleplerinizi iletiyor ve ciddi anlamda da neticeler aldığınızı görüyorum" dedi.

Parasız eğitimin çok uzun süredir gündemde olduğunu söyleyen Burhanettin Kuru, "Başbakanımız, hükümetimiz bu konuda tavrını ortaya koydu ve harçlar kaldırıldı. Bu konu ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Birinci öğretimde ve açık öğretimde harçlar kaldırıldı. İkinci öğretim olarak dillendirdiğimiz akşam verilen eğitimlerde de harçlar kaldırıldı. Ancak ikinci öğretimde öğretim ücreti denilen hocalara ödenen ücret var. Onunla ilgili ayrı bir yasal düzenleme yapılması gerekmektedir. Çünkü bu bir harç değildir kavram karmaşası oluşturulmaktadır. Kanunen harç olarak nitelendirilen bedel tamamen kaldırılmıştır" diye konuştu.

Üniversiteler ve üniversite öğrencileri için yapılan çalışmalar hakkında öğrenci konseyine bilgi veren AK Parti Sivas İl Başkanı Burhanettin Kuru, "Üniversite sayımızı arttırdık. Artık bütün illerimizde üniversitemiz, yurdumuz mevcut. 168 tane üniversitemiz var, 92 tane arttırılmıştır. Kredi yurtların kapasitesi yaklaşık 2 katına çıkartılmıştır.
Yurtlarımızın kapasiteleri arttırıldı. Eskiden koğuş sistemi söz konusu iken şuan 4 yıldız otel standardında banyosu, tuvaleti içerinde olan 1, 2, 3 kişilik odalarda çok lüks yurtlar yapıldı. Yine krediler arttırıldı. 2002'de 45 lira olan kredi miktarı yiyecek yardımı ile birlikte şuan 440 liraya çıkartıldı 260 + 180 liradan oluşmaktadır. Bu önemli bir katkıdır. Eskiden başvuran herkese kredi çıkmazken, şimdi herkese kredinin çıkması öğrencilerimin işini kolaylaştırmaktadır" ifadelerini kullandı.

Ziyarette Cumhuriyet Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Zübeyir Ömer Karaya ve yürütme kurulu yer aldı.

ETİKETLER : Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Cumhuriyet Üniversitesi Öğrenci Konseyi ziyaret AK Parti Sivas Burhanettin Kuru Zübeyir Ömer Karakaya
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan