Kurban Seçimi ve Kesilmesi Sırasında Dikkat Edilecek Hususlar

Sivas’ta Kurban Bayramı öncesi Cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haki Kara ve Gıda Teknolojisi ve Besin ..
Bu haber 19 Ekim 2012, Cuma 11:45:35 eklenmiştir.

Sivas’ta Kurban Bayramı öncesi Cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haki Kara ve Gıda Teknolojisi ve Besin Hijyen Anabilim Dalı Başkanı Şeyda Şahin, kurban seçimi ve kurbanda kesilen etlerin muhafazası hakkında basın toplantısı düzenledi.

Kurban Bayramı’na bir hafta kala vatandaşların kurban alamaya başladıklarını belirten Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haki Kara, kurban seçilirken dikkatli olunması gerektiği konusunda uyardı. Özellikle besi çiftliklerinden ya da pazardan alınan hayvanların sağlıklı bir profil oluşturması gerektiğini belirten Kara, hayvanların yaşına göre semiz, herhangi bir topallığının olmaması ve ağız, göz, burun, boğaz ve anal bölgeden normal akıntıların dışında başka bir akıntının olmaması, gözle görülür bir şişkinlik ya da yumrunun bulunmaması gerektiğini vurguladı.

Kara, “Kurbanlık seçilecek hayvanların aşılamak programından geçmiş olması kulak küpelerinin olması gerekiyor. Hayvan alacaklarının şüpheleri varsa hayvan menşelerinin ya da pasaport adı belgeyi talep etme hakları vardır. Çünkü kurbanlık olarak pazara çıkan hayvan tarımda veteriner hekimi arkadaşlarımızın oluru ile pazara çıkarılmaktadır.” dedi.

Öte yandan hayvanların bir yerden başka bir yere nakil edildiğinde hayvan refahının sağlanması gerektiğini belirten Kara, hayvanlara işkence etmeden kesim yerlerine götürülmesi gerektiğini vurguladı.

Hayvanların kesim esnasında tüm faktörlerin göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade eden Kara şunları kaydetti: “Kesim sırasında imkanı olan vatandaşlarımız modern kesimhaneler, belediyelerin ya da özel müteşebbislerin kurduğu kesimhaneler olabilir. Bunun dışında belediyelerin önerdiği alanlarda kesim yapması çok önemli bir husus olarak görüyoruz. Rastgele hayvan kesilmesi konusunda insanlar gerekli titizliği göstermediği takdirde çok ciddi bir çevre kirliği ve insanları tehdit eden hastalığa neden olabilir. Mümkün olduğu kadar temiz bıçak ve sıcak sularda yıkanmış temiz aparatların kullanması çok önemli bir husustur.”

Kurban Bayramı’nda kesilen etlerin muhafaza edilmesi ve hastalıklara karşı önlem alınması konusunda bilgi veren Gıda Teknolojisi ve Besin Hijyen Anabilim Dalı Başkanı Şeyda Şahin, kesimden sonra etlerin kapalı ortama alınarak muhafaza edilmesi gerektiğini ifade etti.

Şahin, “Hayvanların kesinimden sonra kurban etlerini sağlıklı kesim muhafız etkileri aldıktan sonra tüketicinin zincirine gidene kadar bozulmaması gerekmektedir. Kurban etlerinin parçalanma eşliğiyle üzerinde var olan mikroorganizma sayısında artış olabileceği nedeniyle etlerin kesim sonrasında hemen kapalı ortama alarak soğutulması, hemen parçalanarak bekletilmesi gerekmektedir.
Sakatat ve etler aynı ortamda olmamsı gerekir. Etlerin, soğuk yerde veya buzdolabında en az 12 saat beklemesi gerekir. Kurban etleri parçalar halinde temiz tabaklara konulmalı ve serin bir yerde hava alması sağlanarak saklanması gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

ETİKETLER : Sivas Kyrban Bayramı Prof. Dr. Haki Kara Şeyda Şahin
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2018 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan