Gökçebostan Mahallesinde Küfür Etmek Argolu Konuşmak Yasak

Sivas’ta bir mahallede yapılan uygulamada, mahallede küfür etmek argolu konuşmak yasaklandı.
Bu haber 30 Ekim 2012, Salı 19:32:16 eklenmiştir.

Sivas’ta bir mahallede yapılan uygulamada, mahallede küfür etmek argolu konuşmak yasaklandı.

Gökçebostan Mahallesinde özellikle son zamanlarda gençlerin argolu konuşmaya başlaması nedeniyle Sivas’ta bunun önüne geçebilmek için kampanya başlatıldı. Kampanya çerçevesinde parklara afişler asıldı. Sivas Valiliği ve Belediye Başkanlığı tarafından yapılan uygulamanın her yerde olmasını isteyen Gökçebostan Mahallesi Muhtarı Halil İbrahim Kaymak, istenilerek başlatılan bir konu olduğunu söyledi.

Kaymak, toplum açısından küfür söylemenin ahlak bozucu bir şey olduğunu belirterek "Hem gençlerimiz düzgünce aile terbiyesi şeklinde ilerler büyür, yetişirse ileride bizim için faydalı olur. Elbette her insanın istediği bir şeydir. Dolayısıyla mahallelerimize, daha sonra Sivas’a ardından tüm Türkiye’ye yayılır. Argo kelimeler dışarıdan gelmiş yabancı, müslümanlıkla ilgisi olmayan bir takım şeylerdir. Gençlerimiz belki bilmeden ya da alışkanlık şeklinde söylüyor. Bu durum ilerlemesin diye böyle yapıldı."

Sivas’ta ilk olarak bu kampanyanın kendi mahallelerinde başladığını ve herkesin buna yardımcı olduğunu belirten Kaymak, yaklaşık 3 ay önce başlatılan kampanyanın ardından diğer mahallelerin hâla bu konuda bir adım olmamasından yakındı.

Yapılan kampanyanın işe yarayıp yaramadığına değinen Kaymak, şunları söyledi: "Birdenbire kesilecek bir şey değil. Alışkanlık halinde, ben de gençleri toplayıp uyarıyorum. Milli servetimize sahip çıkın, kötü kelimelerden uzak durun. Siz pırıl pırıl gençlersiniz. Güzelce oynayın bu yerler, parklar, caddeler hepimizin ortak malıdır. Sağolsun pankartlar gözlerine hitap etti. Bazı sözler kulaklarına hitap etti. Az da olsa engelleyebildik. Ben ailelerden istiyorum. Ailelerde bu işi körüklerse ‘oğlum böyle yap, kızım böyle yap’ derse toplumun katmanlarına yayılır. Yayılınca da ahlak konusunda hal ve hareketleri değişir."

Öte yandan mahalle sakinleri ve çocuklar kampanyadan memnun olduklarını kaydetti.


Arama Kelimeleri: Sivas, Gökçebostan Mahallesi, küfürsüz mahalle, Halil İbrahim Kaymak

ETİKETLER : Sivas Gökçebostan Mahallesi küfürsüz mahalle Halil İbrahim Kaymak
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan