Yıldızeli'nde Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

Sivas’ın Yıldızeli ilçesinde Cumhuriyetin ilanının 89. yıl dönümü münasebetiyle çeşitli kutlamalar yapıldı.
Bu haber 30 Ekim 2012, Salı 19:43:58 eklenmiştir.

Sivas’ın Yıldızeli ilçesinde Cumhuriyetin ilanının 89. yıl dönümü münasebetiyle çeşitli kutlamalar yapıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 89. yılı kutlamaları çerçevesinde Kaymakamlık makamında Kaymakam Hakan Yavuz Erdoğan bayram tebriklerini kabul etti. Burada yapılan tebriklerin ardından Erdoğan ve beraberindekiler ilçe stadyumunda düzenlenen tören alanına geçti.

Yıldızeli İlçe Stadyumu’nda yapılan kutlamalar, Kaymakam Hakan Yavuz Erdoğan, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı İsa Murat Övez ve Belediye Başkanı Selim Baş öğrencilerin ve halkın bayramını tebrik etmesiyle başladı. Yapılan tebrikin ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Kaymakam Hakan Yavuz Erdoğan günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Erdoğan, “Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ardından İtilaf Devletleri’nin askerleri imparatorluğun her tarafını planladıkları gibi işgal etmeye başladılar. Osmanlı İmparatorluğu bundan sonra küçük bir toprak parçasından ibaret olacaktı.
Ancak Mondros Mütarekesi’nin ağır şartlarını kabullenmeyen bağımsızlık savaşçıları, Anadolu’nun her yanında düşmanla mücadele içine girdiler. Ulu Önder Atatürk Samsun’dan başlattığı Kurtuluş Savaşı’nı büyük zorluklar ve imkansızlıklar içerisinde bağımsızlık mücadelesini devam ettirdi. Bu süreç içerisinde düzenli ordu kurularak Kuvay-i Milliye ile sürdürülen mücadele tek çatı altında toplandı.
3 yıl sonra Büyük Taarruz ile birlikte bağımsızlık mücadelesi kazanılırken daha sonra imzalanan Lozan Anlaşması ile de diplomatik siyasi başarı elde edilmiş oldu. Misak-ı Milli sınırları büyük oranda kazanılmış oldu. Bundan sonra yapılacak ilk iş milletin tebaa kul olmaktan çıkartıp kendi kendini yönetmek olacaktı.
29 Ekim 1923’te bir dönem kapanırken çağdaşlaşma yolunda ileriye dönük dev bir adım atılıyordu. Atatürk bugün bile halen bölgenin büyük bir bölümünde bazı ülkelerin başaramadığı demokrasiyi bundan 89 yıl önce başararak cumhuriyeti ilan etti. Atatürk, cumhuriyet fikrini ülkemize yerleştirirken yapmış olduğu birçok reform sayesinde rejimin bugüne kadar sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağladı. Arkadaşlar toplumlar yerinde sayıp içine kapanarak gelişemezler. Bu nedenle Atatürk’ün bize bırakmış olduğu değerlere sonuna kadar sahip çıkmalıyız ve çağdaşlaşma yolunda durmaksızın devam etmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Kaymakam Erdoğan’ın konuşmasının ardından öğrenciler şiir okudu. Yıldızeli Halk Oyunları ekibi folklor gösterilerini sundu. Şiir, resim kompozisyon gibi çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Kaymakam Erdoğan hediye verdi. Yapılan tören geçişinin ardından cumhuriyetin 89. yılı kutlamaları sona erdi.

Kutlama törenine Kaymakam Hakan Yavuz Erdoğan, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı İsa Murat Övez, Belediye Başkanı Selim Baş, Cumhuriyet Başsavcısı Hatice Emel Erdoğan, Askerlik Şube Başkanı Üsteğmen Cumhur Ayvaz, İl Genel Meclisi Üyesi Yaşar Arkaz, Kümbet Belediyesi Başkanı Osman Kurt, kurum amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

ETİKETLER : Yıldızeli Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Hakan Yavuz Erdoğan İsa Murat Övez Selim Baş Hatice Emel Erdoğan Cumhur Ayvaz Yaşar Arkaz Osman Kurt
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan