Yeni Buğday Çeşitleri İçin Islah Çalışmaları Yapılıyor

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Sivas Meslek Yüksek Okulu, Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü öğretim üyeleri tarafından, Buğday ..
Bu haber 08 Kasım 2012, Perşembe 22:04:17 eklenmiştir.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Sivas Meslek Yüksek Okulu, Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü öğretim üyeleri tarafından, Buğday Islah Projesi kapsamında 40 farklı çeşit buğdayın deneme alanına ekimi gerçekleştirdi.

Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Tolga Karaköy, Öğr. Gör. Volkan Yörük ve Öğr. Gör. Mustafa Öztürk tarafından yürütülen ‘Buğday Islah Projesi’ kapsamında CÜ kampüsü içerisinde tahsis edilen deneme alanına buğday hat ve çeşitlerinin ekimi yapıldı.

Buğday çeşit verim denemelerinde 50-60 kadar farklı buğday çeşidi, 150 farklı buğday hattı ve melezleme çalışmalarının yapılması amacıyla melez bahçesinin oluşturulduğu kaydedildi. Konu hakkında açıklama yapan Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tolga Karaköy, çalışmalarını yürüttükleri proje kapsamında hastalıklara, zararlılara, soğuğa, kurağa toleranslı ve dayanıklı, kaliteli ve yüksek verimli yeni buğday çeşitlerinin geliştirilmesini amaçladıklarını söyledi.

Sivas’ın tarımsal faaliyetler noktasında önemli bir şehir olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Karaköy, “Sivas, Türkiye’nin ikinci büyük yüzölçümüne sahip il olmanın yanı sıra 11 milyon dekar alanda tarımsal faaliyet yürütülmesi önemli bir tarımsal faaliyet olduğunu göstermektedir. Buğday çok stratejik bir ürün. Buğday ıslah projesindeki amacımız, eski tip buğdaylar yerine daha kaliteli, daha verimli, çiftçinin cebini doldurup yüzünü güldürecek ve tarım topraklarını daha güzel kullanımına imkan sağlayacak yeni çeşitlerin bölgeye kazandırılmasıdır” dedi.

Yapılan buğday denemelerindeki amaçlarının Temmuz ayında çiftçilerimizi üniversite içerisindeki deneme alanalarına davet ederek ürünleri tarlada görmelerini sağlamak olduğunu vurgulayan Karaköy, “Çiftçilerimize, tüm ürünleri göstererek, test ettiğimiz ürünleri yerinde gözleme imkanı sağlayacağız. Ziraat fakültesinin, Sivas’ta olmaması büyük eksiklik. Sivas tarımsal anlamda önemli bir il. Biz bölüm olarak ilimizdeki tarımsal kalkınma anlamında bu çalışmayla öncülük yapmak istedik. Gerek tahıllar, gerekse tahıllara yakın ürünlerin yeni çeşitlerini bulmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

ETİKETLER : Cumhuriyet Üniversitesi Sivas Meslek Yüksek Okulu Buğday Islah Projesi Yrd. Doç. Dr. Tolga Karaköy Öğr. Gör. Volkan Yörükl Öğr. Gör. Mustafa Öztürk
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan