Suşehri Belediyesi Çermik İçin Kaynak Suyu Arayacak

Suşehri Belediye Başkanı Sedat Sel, belediye olarak jeotermal kaynak suyu arayacaklarını söyledi.
Bu haber 15 Kasım 2012, Perşembe 12:23:54 eklenmiştir.

Suşehri Belediye Başkanı Sedat Sel, belediye olarak jeotermal kaynak suyu arayacaklarını söyledi.

Sivas İl Özel İdaresi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü tarafından, Suşehri Belediyesi’nin başvurusu üzerine çıkan karar doğrultusunda, koordinatları belirlenen 17 noktada jeotermal kaynak, doğal mineral su ve jeotermal kökenli gaz araması yapılması konusunda 3 yıl süreli arama ruhsatı verildiği bildirildi.

Arama ruhsatı verilen alanın 4 bin 497 hektar alan olduğunu söyleyen Suşehri Belediye Başkanı Sedat Sel, projenin gerçekleşmesi durumunda Suşehri ve Suşehri Belediyesi’ne önemli katkı sağlayacağını söyledi.

Jeotermal su kaynaklarının bulunduğu yörelerin her zaman geliştiğine dikkat çeken Sel, “Bizim ilçemizde de jeotermal su kaynağı var. Akçaağıl köyümüz tüzel kişiliğine ait. Sıcak su olmasına rağmen, çok kaliteli. Tarih kitaplarında dahi ‘Akçaağıl Çermiği’ adı altında yer almaktadır. Fakat bu suyumuzun yetersiz ve az olmasından dolayı, yeterli tesisler bulunmamaktadır.
Ama bu konuda Akçaağıl köyümüz tüzel kişiliği de çalışmaktadır. Ama Suşehri Belediyesi olarak, bizler de Sivas İl Özel İdaremize yapmış olduğumuz jeotermal kaynak, doğal mineral su ve jeotermal kökenli gaz araması ile ilgili arama ruhsat izni verilmesi bizleri mutlu etmiştir.
Bu konudaki çalışmamıza kısa sürede başlayacağız. Çünkü bu proje ilçemizin kaderini değiştirecek bir çalışma olacaktır. Umut ediyoruz ki, belediyemizin izin verilen bu 17 noktada yapacağı çalışmada sıcak su kaynağı bulunmasını arzuluyoruz” dedi.

Bu çalışmayı çok önemsediklerini söyleyen Sel, “3 yıldır bu çalışma üzerinde duruyoruz. Gerekli iznimizi aldık. Bundan sonra ise, belirtilen bu 17 noktada 3 yıl içerisinde gerekli çalışmalarımızı yapacağız. Ama bizler, 3 yıla bırakmadan kısa sürede çalışmaya başlayacağız.” diye konuştu.

Jeotermal kaynak, doğal mineral su ve jeotermal kökenli gaz projesiyle birlikte iki projenin daha olduğunu söyleyen Sel, iki projenin de fizibilite çalışmalarının tamamlandığını, gerekli izinlerin alınması durumunda o projelerin de kamuoyuyla paylaşılacağını sözlerine ekledi.

ETİKETLER : Suşehri Suşehri Belediyesi Sedat Sel Akçaağıl Çermiği jeotermal su
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan