Tokatlılar Sivas Kebabını Sahiplenmeye Çalışıyor

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Arat, Tokat kebabının “sebzeli Sivas kebabı” olarak tanıtılmaya çalışıldığını ileri sürdü.
Bu haber 21 Kasım 2012, Çarşamba 14:13:16 eklenmiştir.

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Arat, Tokat kebabının “sebzeli Sivas kebabı” olarak tanıtılmaya çalışıldığını ileri sürdü.

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası'ndan yapılan yazılı açıklamada, şehrin geleneksel tatlarından biri olan Tokat kebabının, Sivas Belediye Başkanı tarafından, bir Tokat türküsü olan, halk arasında "Abum" olarak da bilinen “Öğretmene varamadım" müziği eşliğinde, “sebzeli Sivas kebabı” olarak tanıtılmaya çalışıldığı ve yine başka bir televizyon kanalında Tokat ait, ağıt formundaki “Hey On Beşli On Beşli Tokat Yolları Taşlı” türküsünün sözlerinin, “Hey On Beşli On Beşli Ayaş Yolları Taşlı” şeklinde değiştirilerek, oyun eşliğinde icra edildiğine ilişkin haber ve yorumlar gerek yazılı gerekse görsel yerel medyada yer aldığı ileri sürüldü.

TSO Başkanı Ahmet Arat imzası ile yapılan yazılı açıklamada, yaygın görsel medyanın araştırma temeline dayanmayan ve doğru bilgileri içermeyen programları topluma sunduğu iddia edilerek, yerel görsel ve yazılı medyanın sorumluluk duygusundan hareketle konuyu gündeme taşıması takdire şayan olduğu görüşlerine yer verildi.

Başkan Arat, açıklamasında Tokat kebabı başta olmak üzere, Tokat bez sucuğu, Tokat yaprağı, Tokat üzüm tarhanası, Tokat yazması ürünlerine coğrafi işaret almak için gerekli proje çalışmaları halen oda tarafından yürütülmekte olduğuna dikkat çekerek, “Tokat kebabı, içeriğinde kullanılan ürünlerin çeşitliliği nedeniyle diğer ürünlerden bağımsız olarak bir coğrafi işaret çalışmasına tabi tutulmuş olup, Tokat kebabına coğrafi işaret alınması projesi, Tokat GOP Üniversitesi ile işbirliği içerisinde yürütülmektedir.
Amacımız, Tokat kebabı başta olmak üzere bize özgü ürünlerin geleneksel üretim metoduyla Tokat coğrafyası arasındaki sıkı bağı simgeleyerek güvence altına alınmasını sağlayacak, tanıtımında, reklamında veya ürünle ilgili herhangi bir yazılı belgede doğal nitelik ve özellikleri ile menşei konusunda yanlış veya yanıltıcı herhangi bir açıklama veya belirtiye yer verilmesini önleyecek tedbirleri alabilmektir.
Bu coğrafi işaret başvurumuz sonuçlandığında, Tokat kebabını andıran, çağrıştıran ürünlerle ilgili olarak izinsiz ticari kullanım önlenecektir. Toplumda haksız biçimde ürünün başka yer kaynaklı olduğu izlenimini bırakan, hatta Tokat kebabı 'stilinde', tipinde, tarzında, türünde' yöntemiyle üretildiği biçiminde açıklama ve terimlerle kullanımının dahi önüne geçilecektir” şeklindeki açıklamalara yer verildi.

ETİKETLER : Tokat kebabı Sivas kebabı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan