Belediye Su Şebekesindeki Donmalara Karşı Uyardı

Sivas Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü (SİBESKİ) vatandaşları, son günlerde artan soğuk hava dolayısıyla ..
Bu haber 21 Kasım 2012, Çarşamba 15:14:54 eklenmiştir.

Sivas Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü (SİBESKİ) vatandaşları, son günlerde artan soğuk hava dolayısıyla, su şebekelerinde meydana gelecek donmalara karşı uyardı.

Kentte hava sıcaklıkların gece sıfırın altına düşmesiyle birlikte, su sayaçlarının ve şebeke boru bağlantılarının donarak hasar görmemesi için abonelerin dikkatli olması gerektiği belirtildi. Bu arızalarla ilgili abonelerin, donan su sayaçlarına kesinlikle sıcak su veya ateşle müdahale edilmemesi gerektiği, ancak ilk donma olduğu zaman boruların üzerine sıcak su dökülebileceği belirtildi.

Yapılan açıklamada, su sayaçlarının ve abone borularının bulunduğu yerlerin, hava cereyanına karşı korunması, açıkta kalan kısımların kapatılması gerektiği bildirildi. Açıklamada ayrıca, donma tehlikesi bulunan su sayaçları ve abone borularının, izolasyon malzemeleri kullanılarak soğuktan korunması gerektiği ifade edildi.

Vatandaşlara, soğuk havalarda sayaç ve su tesisatının don olaylarına karşı korunması için yapılması gereken çalışmalar hakkında bilgi verildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Sayacın bulunduğu yere kapaklı beton, ahşap veya demirden bir muhafaza yapılmalıdır. Donma tehlikesi bulunan su sayaçları ve abone borularının, izolasyon malzemeleri kullanılarak soğuktan korunması gerekmektedir. Muhafazanın içine soğuktan korumak için saman veya talaş yerleştirilmelidir.
Su sayaçlarının ve abone borularının bulunduğu yerlerin, hava cereyanına karşı korunması, açıkta kalan kısımların kapatılması gerekmektedir. Sayaç bağlantıları ile vanalardan su sızıyor veya damlıyorsa, abone numarası belirtilmek suretiyle SİBESKİ’'ye bildirilmelidir. Çok şiddetli soğuklarda muslukların çok az bir şekilde açık bırakılarak sayaçta ve tesisatta durgun su bırakılmamalıdır.
Donan su sayaçlarına kesinlikle sıcak su veya ateşle müdahale edilmemesi, ancak ilk donma olduğu zaman boruların üzerine sıcak su ile müdahale edilebilinmektedir.”

ETİKETLER : Sivas Belediyesi SİBESKİ su donması
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2018 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan