Bakan Yılmaz: Son Yılda Terörle Geçmiş 30 Seneden Daha Etkin Mücadele Edildi

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, çeşitli açılış ve temaslarda bulunmak üzere Sivas’a geldi.
Bu haber 25 Kasım 2012, Pazar 22:28:33 eklenmiştir.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, çeşitli açılış ve temaslarda bulunmak üzere Sivas’a geldi.

Ankara’dan kara yolu ile Sivas’a gelen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Bölge Trafik önünde il protokolü ve partililer tarafından karşılandı. Karşılamanın ardından Bakan Yılmaz, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin açılışına katıldı.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından Bakan Yılmaz ve il protokolü merkezin açılışını gerçekleştirdi. Açılıştan sonra Bakan Yılmaz ve beraberindeki heyet binayı gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, TSK’nın 35. maddesinin değiştirilmesi konusunda, “Bununla ilgili AK Parti’nin en son kongresinde 2023 hedefleri belirlendi. Nedir o 2023 hedefleri? O hedeflerinden bir tanesi de darbelere herhangi bir gerekçe oluşturduğu düşünülen mevzuatın ayıklanması şeklinde bir talebimiz var. O taleplerden bir tanesi de jandarmanın sivil idareye bağlanması talebimiz var. Askeri okuldaki müfredatın gözden geçirilmesi talebimiz var.
Şimdi düşünülebilir mi, bir kanun maddesine dayanılarak Anayasa’yı ortadan kaldırıyorsunuz. Mevcut hiçbir düzenleme darbe yapmaya gerekçe oluşturamaz. Ola ki birisi böyle düşünüyorsa 2023 AK Parti’nin programında darbelere gerekçe olduğu varsayılan mevzuatın ayıklanma çalışmaları var.
Sadece tek madde değil, 4-5 madde var. 4-5 maddenin de yanlış yorumlanmaya yol açacak hükümlerin değiştirilmesi yolunda 2023 hedefimiz var. Dolayısıyla o konu ile ilgili çalışma da zamanı gelince yapılır diye düşünüyorum” açıklamasını yaptı.

Yılmaz, uzman erbaşlığa müracaatların az olması ile ilgili soruya ise, “Normalde şu ana kadar belki 15 bin kadro almamız gerekirdi ancak hem müracaat eden sayısı az hem de müracaat edenler arasında bizim seçtiklerimiz az. 2 bin TL’nin üzerinde bir aylık veriyoruz. 29 yaşından sonra da açığa alıyoruz. Bir madde var, eğer kamu kuruluşlarının personel ihtiyacı olursa bu ayrılan personel, 29 yaşından sonra düşünüyor, ‘Bundan sonra ne yapacağım’ diye.
Dolayısıyla biz çalışmayı gözden geçireceğiz. Acaba ne yaparsak buraya talep artabilir diye. Dolayısıyla şu anda son verilen rakam 2 bine yaklaştı ama olması gereken neydi? Belki 15 bin. Şu anda operasyona çıkan askerlerimizin hepsi profesyonel. Dolayısıyla bizim bu zorunlu askerlik kapsamında 15 ay askerlik yapmış olanlar operasyona gönderilmiyor. Bu kardeşlerimiz ne yapıyor, bu kardeşlerimiz karakollarda.
Yani operasyona gitmeyecek şekilde bir görevlendirme oldu. Bakın şu ana kadar 30 yıl oldu, bir mesafe kazanmadı. Terörün zarar verme potansiyeli var ama kazanma ihtimali yok, diyoruz. Geçen hafta Antalya’daydım, şehit cenazesine katıldım. Bir şehidimiz Van’dan, bir şehidimiz Diyarbakır’dan, bir şehidimiz Kayseri’den yan yana yatıyor. Bir tanesi de en son defnettiğimiz üsteğmen kardeşimiz de Antalya’nın yerlisinden.
Dolayısıyla gördünüz Diyarbakır’dan, Van’dan, Kayseri’den ve Antalya’dan. Biz biriz. Düşünceleri yabancı güçler tarafından formatlanmış insanların kendi halkına, değerine ki en fazla zararı da o bölgedeki insanına veriyor. İnşallah bir süreç içerisinde bunun en aza ineceğini düşünüyorum. Birçok stratejik uzmanının yapmış olduğu şey, ‘Türkiye’nin son yıldaki terörle mücadeledeki başarı 30 yılda sağlamış olduğu mücadeleden daha etkin ve doğru’ diye bir tespitleri var. Bunu da paylaşmak isterim” şeklinde yanıt verdi.

Konuşmaların ardından Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Yıldız beldesine geçerek açılış törenlerine katıldı.

ETİKETLER : Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2018 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan