Bakan İsmet Yılmaz Partisinin Danışma Toplantısı'na Katıldı

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Sivas İl Teşkilatı’nın düzenlediği Kasım Ayı Danışma Toplantısı’na katıldı.
Bu haber 26 Kasım 2012, Pazartesi 13:19:17 eklenmiştir.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Sivas İl Teşkilatı’nın düzenlediği Kasım Ayı Danışma Toplantısı’na katıldı.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu’nda gerçekleşen danışma toplantısında açıklama yapan Milli Savuna Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas’ın sorunlarına değindi. Yılmaz, danışma meclisinde kendilerinin konuştuğunu ve vatandaşın dinlediğini, oysa tam tersinin onların konuşup kendilerinin dinlemesi gerektiğini söyledi.

Yılmaz, “Daha önce söylediler. Danışma meclisinde sizler konuşuyorsunuz, bizler dinliyoruz. Oysa tam tersi olması lazım bizlerin konuşup sizlerin dinlemesi lazım. Dolayısıyla ben bugün Göktürk uydumuzun tamamlanarak Çin’e gönderilmesine bahsetmeyeceğim. Hava kuvvetlerimizin kontrolünde olacak, Türkiye kendi uydusunu yapabilmiş bir ülke.
Altay tankını, kara araçlarındaki en değerli araç nedir derseniz ‘tank’ derler. Tamamen Türk mühendis ve işçisinin kendi el emeği ile üretmiş olduğu tanktan da bahsetmeyeceğim. Bunlar Türkiye’nin gücüne güç katar yarınlara umutla bakmamıza da yol açar. Çünkü bu coğrafyada tutuna bilmenin şartı, güçlü bir orduya sahip olmak gerekir. Biz bu milletten aldığımız emanetle ordumuzu güçlü tutmamak için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sivas’a yapılan proje ve ödeneklerden bahseden Yılmaz açıklamasına şu şekilde devam etti:
Sivas ilinde toplam proje bedeli 4,3 milyar TL’dir. Önceki yıllarda ne harcandı? 1.7 milyar TL harcandı. 2012 yılı ödeneği 682 milyon TL, harcanan ise 350 milyon. Demek ki yapılması gereken işler var. Sivas’ta proje sayısı ne kadar 419 tane, inşaatı biten ne kadar 64 tane, devam eden 229, ihale aşamasında olan 27, proje aşamasında olan ise 99, biz buradan şu sonuca geliyoruz.
Yaklaşık 50’ye yakın kamu kuruluşu var. Bu kamu kuruluşları arasında kendilerine tahsis edilen hakkı ile kullananlar, başarılı yöneticilerdir. Bizim görevimiz bu yöneticileri takip etmek. Üç tane en başarılı kurum ve üç tane de biraz daha gayret etmesi gerekenleri belirtmek istiyorum. Adalet Bakanlığı’nın iki tane projesi var. Ödeneğinin yüzde 89’unu kullanmış. Nedir bu? Adalet sarayı tamamlanıyor, birisi de açık cezaevi tamamlandı.
Dolayısıyla adalet Bakanlığı’nın buradaki yöneticileri, kendisine verilen ödeneği hakkı ile kullanmış ve tamamlanmak üzere bir sözümüz yok. Karayolları 16. Bölge Müdürlüğü kendisine tahsis edilen ödenek, 171 milyon TL, harcanan 167 milyon TL, kendisine tahsilatının yüzde 97’sini kullanmış. Bir de 6. bölge var. Kendisine tahsis edilen ödeneği kat kat aşmış. Dolayısıyla karayolunda kendilerine düşen görevi yapıyor diyebiliriz.
ÇEDAŞ var, onlar yönetimi aldı devlet adına, 4 projesi var. Bu projeler 37 milyon ödenek, 30 milyonu harcanmış yüzde 81, başarılı olarak görüyoruz. Demek ki, bu idareciler ile yarınlarımız daha iyi olacak. Bu arada Cumhuriyet Üniversitesi de kendisine tahsis edilen ödeneğin yüzde 70’ini harcadığını belirteyim. Bir de kendisine tahsis edilmemiş kurumlar var. TÜDEMŞAŞ, iki projesi var. Ödeneği 4,7 milyon, harcadığı 120 bin yani yüzde 3 böyle çok daha gayret göstermesi lazım.
Bir tanesi Kangal Termik Santrali. 9 projesi var 73 milyon ödeneği var. Ne harcamış, 3 milyon 600 TL, ne yapar bu yüzde 5, bununla bir yere gelinir mi? Kangal’ı şu bakımdan anlarım, özelleştirmeye çıktı. ‘Nasıl olsa yeni gelen yapar. Merkezi bütçeden yapmayalım’ diye bir düşünce olabilir ama bu doğru değildir. O sene içerisinde bir ödenek geldiğinde o ödeneği merkezi idare düşünecek. Bunun harcanması için kondu, gelecek yıla değil.
Ne yapmamız lazım? Milletvekillerimiz ile birlikte bakanlarımız ile birlikte yöneticilerimize diyeceğiz ki, buna yıl içerisinde tahsis edilen ödeneği takip et. Biz bunları takip edeceğiz inşallah. Bir başkası ise Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz, 18 tane projesi var. Ne tahsis edilmiş 32 milyon TL, ne harcanmış yaklaşık 2 milyon. Bu da yüzde 6 eder. Bunu da anlıyoruz. Stadın yerini yeni yaptılar. Birçok kapalı spor salonunun ihalesi iptal edildi. Ama belli ki burada bir sıkıntı var.”

Bakan Yılmaz, vatandaşı temsil edebilmek için proje merkezi idareden Sivas’a ne kadar hak ettiği pay varsa onları almak için çalışacaklarını, tahsis edilen ödeneğin de yıl içerisinde kullanılması için takip edeceklerini vurguladı. AK Parti’yi kuranın milletin kendisi olduğunu belirten Yılmaz; “Kuran da milletin ta kendisidir. Rotasını da çizen milletin kendisidir. Zaten o rotadan çıktığınız da millet göstermiştir. Aynı seçimde yüzde 21 verdiği bir partiye diğer seçimde yüzde 1 verdiğini göstermiştir. Neden millet kendi rotasından ayrılanı takip etmez.
‘Sen nere gidiyorsun’ diye söyler. Bunu ne zaman söyler? Seçimler geldiğinde en geç. Seçimler geldiğinde en son şekilde söyler. Yolumuz hakkın yoludur, halkın yoludur. Halkın değerlerinin yarına taşınması yoldur. Onun için, bu kervana katılan kardeşlerimize teşekkür ediyorum.”

Konuşmanın ardından AK Parti’ye katılanlara, Bakan Yılmaz ve milletvekilleri tarafından rozetleri takıldı. Toplantıya AK Parti Sivas Milletvekilleri Hilmi Bilgin ve Ali Turan da katıldı.

ETİKETLER : Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz AK Parti Sivas danışma toplantısı Ali Turan Hilmi Bilgin
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2018 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan