Sivas Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Biriği Toplantısı Yapıldı

Sivas Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği Toplantısı yapıldı.
Bu haber 29 Kasım 2012, Perşembe 11:06:56 eklenmiştir.

Sivas Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği Toplantısı yapıldı.

İl Özel İdaresi Toplantı Salonu’ndaki toplantının açılış konuşmasını yapan Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği Mali İşler Müdürü İbrahim Turan 2012 yılı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Vali Zübeyir Kemelek hizmet götürme birliklerinin fonksiyonel bir kurum olduğunu dile getirerek, “Köy altyapılarının yapılması, bakım onarımlarının gerçekleştirilmesi, okul ve içme suyu gibi işleri Köylere Hizmet Götürme Birliği marifetiyle yapmaktayız.
Bunun hem pratik faydaları var hem de daha kısa sürede daha ucuza yapma imkanları var. O nedenle Köylere Hizmet Götürme Birlikleri son derece fonksiyonel bir kurum olmaktadır” dedi. Sivas merkez köylerinin sayı itibariyle birçok ilden fazla olduğunu belirten Vali Kemelek, Türkiye’nin hiçbir ilçesinde 150 köyün olmadığını, Sivas’ın merkez ilçesinde 150 tane köyünün olduğunu, dolayısıyla Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin çok güçlü ve donamlı bir birlik olması gerektiğini vurguladı.

Kemelek, “Başta halkın en medeni ihtiyacı olan içme suyunu en iyi şekilde temin etmek durumundayız. İlin tamamında içme suyu ile ilgili bu yılın sonunda sorun kalmıyor. Asbest olan yerlerin asbest boruları değişiyor. Su depolarının bakım ve onarımları yapılıyor ve programa alınıyor.
Sonradan ortaya çıkacak bir hizmet varsa onları da KÖYDES kapsamında değerlendiriyoruz. Diğer bir konu da yol konusudur. Sivas genelinde 8 bin 500 kilometre yol ağımız var. 150 köyümüzde merkezde olduğuna göre merkezde de yol sorunumuz var. Yapılan bazı çalışmaları yerinde inceledim. Bunları biran önce tamamlamak zorundayız. Köyde yaşayanların imkanları ile şehirde yaşayanların imkanları aynı olması lazım.
Biz medeniyetin bütün nimetlerini vatandaşın ayağına götürmekle mükellefiz. Burada hangi tür hizmet varsa köye de aynısını götürmekle yükümlüyüz. Dolayısıyla içme suyu ve yol hizmetlerinden mazeretsiz bir şekilde sizlere hizmet etmek durumundayız” ifadelerini kullandı.

Taşımalı Eğitim Sistemine ve Yıldız Dağı projesine de değinen Kemelek şu şekilde konuştu; “Köylerimizi canlı tutmakta fayda var. Kırsal alanın önemi gittikçe artacak. Artık büyük şehirler o nüfusu taşıyamayacak hale geliyor. Eğer biz köye yolu, suyu veya başka hizmetleri, her türlü imkanı götürebilirsek o zaman büyükşehirlerden dönüşler yaşanabilir.
Oradaki baba, dede ocaklarını da köylülerin terk etmesi doğru değil. Yıldız Dağı’nın 10 milyon 500 bin TL ödeneği var. Yol çalışması için iş makineleri gitti. Önümüzdeki sezon orada kapsamlı bir çalışmaya başlayacağız. Projesi de Kültür ve Turizm Bakanlığı yüksek kurulunda onay bekliyor.
Bölgedeki turizm alanının canlanması zaman istiyor. En yakın Kayseri’ye bakarsanız yıllardır altyapı çalışmalarını sürdürüyorlar. Erciyes’in Kayseri’ye getirisi yeni olmaya başladı. Biz daha başlangıç dönemindeyiz. O bölgede daha çok işimiz var. Tabi bu çalışmalar o hattaki köylerimizin ulaşımına da çok olumlu katkıda bulunacak”.

2012 yılı içerisinde Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin yol, içme suyu, menfez, bakım onarım gibi çeşitli hizmetlerde 61 ihale gerçekleştirdiğini belirten Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan ise, 2012 yılını başarılı bir yıl olarak değerlendirerek birliğe yeni araç takviyesi yapılacağını ifade etti.

Konuşmaların ardından 2013 yılı bütçe görüşmelerine geçildi. Bütçenin okunmasının ardından Köylere Hizmet Götürme Birliği gelir ve gider bütçesi oylama sonucu 1 milyon 500 bin TL olarak kabul edildi.

ETİKETLER : Köylere Hizmet Götürme Birliği İbrahim Turan Zübeyir Kemelek KÖYDES Salih Ayhan
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2018 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan