Suşehri Altyapısı Yeniden İnşa Ediliyor

Sivas’ın Suşehri ilçesinde 4 dönemdir belediye başkanlık görevini yapan, Suşehri’nin mimarı olarak bilinen Belediye Başkanı Sedat Sel ..
Bu haber 03 Aralık 2012, Pazartesi 12:39:05 eklenmiştir.

Sivas’ın Suşehri ilçesinde 4 dönemdir belediye başkanlık görevini yapan, Suşehri’nin mimarı olarak bilinen Belediye Başkanı Sedat Sel, 3 yılda yaptığı çalışmalarla halkın takdirini topluyor.

29 Mart 2009 tarihinde yapılan seçimle, 4. dönem belediye başkanlık görevine gelen Suşehri Belediye Başkanı Sedat Sel, Sivas’ın çılgın projesi olarak adlandırılan Kılıçkaya Barajı Sosyal Tesisleri ve ilçe merkezine yaptırılan 2 adet aile çay bahçe ve yapılan birçok hizmetle halkın takdirini kazandı.

Suşehri’ni adeta sil baştan yeniden yapmayı hedefleyen Sel, yeni açılan imar yolları, altyapı çalışmaları ve nakış nakış dizilen parke taşlarıyla ilçeyi güzelleştirmeye devam ediyor. İlçenin yıllardır kanayan yarası haline gelen altyapı projesinin startını da veren Belediye Başkanı Sedat Sel, altyapı çalışmalarının 2014 yılında bitirileceği müjdesini verdi.

İlçede bulunan basın mensuplarıyla bir araya gelen Sel, 2013 ve 2014 yıllarında yapılacak çalışmalar hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi. Öncelikli olarak Suşehri’nin içme suyu, kanalizasyon, MOBESE ve doğalgaz çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini söyleyen Sel, Suşehri’nin altyapısının tamamen 2014 yılının mart ayında tamamlanmış olacağını kaydetti.

Altyapı çalışmalarının bu mevsimde başlamasının nedenleri hakkında görüşlerini dile getiren Sel, “Kanalizasyon, içme suyu, MOBESE, sistemindeki altyapı çalışmamızın nasıl yapılacağını planlayan benim. Suşehri’ni çok iyi bildiğim için, Suşehri’nde yaşayan biri olarak, Suşehri’nin her sıkıntısını çok iyi bilen bir kişi olarak bu planlamayı kendim yaptım.
Altyapı çalışmalarımıza bu aylarda merkezden başlayarak kenar mahallelere doğru açılacağız. Buradaki amacımız; yazın ana caddede çalışmaya başladığımızda, yan sokakları şimdiden bitirip, araç trafiğini çalışması bitmiş olan yan sokaklara yönlendirerek, vatandaşlarımızın ve esnafın mağdur olmamalarını amaçlıyoruz” dedi.

Altyapı borularının standartlara uygun döşendiğini kaydeden Sel, “Doğalgaz, kanalizasyon ve içme suyu borularının değiştirilmesine hummalı şekilde devam ediyoruz. Tüm su boruları standartlara uygun olarak yenileniyor. Kanalizasyon geçiyor, MOBESE sistemi geçiyor, aydınlatma sistemi, teletuvar sistemi ve yapılacak yeni kavşaklar ile araç trafiğinde yeni düzenlemeler gelecek” diye konuştu.

Sivas caddesinde tek yönlü park sisteminin uygulanacağını ifade eden Sel, “Yeni trafik sistemiyle birlikte caddelerin çoğu tek yönlü olacak. Sivas caddesindeki park sistemi tekrar hayata geçirilecek. Havuzların, kavşakların konulmasıyla birlikte, yasalara uygun Sivas caddesinde yeniden park yapılabilinecek.
Zorunlu trafik sistemine uygun, tek yönlü yollar ve kavşaklar olacak. Yayaların rahat kullanabileceği geniş teletuvarlar, ve kaldırımlar yapılacak. Sivas caddesinde tek yönlü ücretli park haline getireceğiz. İlçemizdeki yollardaki gerekli çalışmalar yapılırken, sistem ona göre yapılacak. Yaptığımız araştırma ve teknik incelemeler karşılığında güzel bir proje hazırlandı. Trafiği rahatlatmak için Suşehri’nin giriş ve çıkış yolları 2’ye 3’e bölünecek” diye konuştu.

Haklın şikayetlerini çok iyi bildiklerini dile getiren Sedat Sel, “İlçe halkımız, içme suyu şebekelerinden, altyapıdan çok şikayetçi idi. Yolların bozuk olmasından şikayetçi olduklarını biliyoruz. Bunların hepsi İller Bankası tarafından ihale edildi. İller Bankası SUKAP adı altında bu projenin ihalesini gerçekleştirdi. Kaynakları hazır. Yüzde 50’si hibe, yüzde 50’si 15 yıl vadeli olarak ihalesi yapıldı. Belediyemiz yılda 2 bine yakın su patlağı yapmaktadır.
Bu su patlaklarının belediyemize yıllık maliyeti 1 milyon TL civarındadır. Bu da belediyemize maddi konuda büyük sıkıntı yapıyordu. Yapılan bu hizmetlerin tamamlanması durumunda, belediyemiz yaklaşık bir asır su patlağı ile kanalizasyon patlağı ile uğraşmayacaktır. Bu da altyapı arızalarına harcanan ücrette yüzde 50 civarında bir rahatlama olacaktır” dedi.

Halkın hizmetler bir takım sıkıntılar çekeceğini dile getiren Sel, sözlerine şöyle devam etti; “Tabi ki bu hizmetler yapılırken halkımız bir takım sıkıntılar çekecek. Fakat bazı dedikodular beni üzmektedir. Şu iyi bilinmelidir ki; altyapı ile birlikte, üst yapının yapılması konusunda Türkiye’de ilk belediyeyiz. Bununla da gurur duyuyorum.
Her yerde önce doğalgaz çalışması yaparlar. Yollar bozulur. Bir sonraki yıl içme suyu yaparlar yolları, kaldırımları bozarlar. Yani her yıl bir çalışmayla yolları tekrar yaparlar. Her yıl bir şey geçer, yolları teletuarları bozar yaparlar. Ama bizim çalışmamızda yapılan ihale anahtar teslimi. Altyapısı yapıldıktan hemen sonra üst yapısında ne gerekiyorsa o da hemen yapılıyor.
Türkiye’de böyle bir çalışmayı nadir görürsünüz. Biz bunu başardık. Sadece ÇEDAŞ’ın özelleşmesinden dolayı uyum içerisinde çalışamıyoruz. Diğer kurumlar ile uyum içerisinde çalışıyoruz. Yine söylüyorum. Bu çalışmalardan dolayı insanlarımız biraz sıkıntı çekiyorlar. Fakat bir insan evinde dahi bir tadilat yaparken bile bir hayli zaman alıyor ve sıkıntı çekiyor. Bu da ev gibi. Sokak ve caddeleri 5-10 günde yapılmasını beklemesinler. Sıkıntısız hizmet olmuyor.”

2013 ve 2014 yıllarının hizmet yılı olacağını vurgulayan İlçe Belediye Başkanı Sedat Sel, “Önümüzdeki yıl da birçok projelerimiz olacak. Onun için halkımızdan çok büyük ricam olacak. Biraz sabırlı olmalarını diliyorum. Biz karda da, kışta da çalışacağız. Ama kışın merkezde değil arazide çalışacağız. Yani altyapıyı bitirdiğimiz sokakları, Fevzi Çakmak caddesi, İbni Sina caddesi, Şahinler Cami ve askerlik şubesi yanındaki sokaklar gibi parkesini ve aydınlatmasını bitirerek devam edeceğiz. Yani, kavşaklar, havuzlar değişecek ve her mahalleye bir park yapılacak. Her yer şantiye oldu ve bu şantiyenin maliyeti gün ve gün artacak. 2013 yılındaki yatırım maliyetimiz 15 ile 20 milyon TL arasında olacaktır” diye konuştu.

ETİKETLER : Suşehri Sedat Sel
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan