Çevre Düzenlemesi Yöntemiyle Suçu Önleme Projesi Başlatıldı

Sivas İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından ‘Çevre Düzenlemesi Yöntemiyle Suçu Önleme’ projesi başlatıldı.
Bu haber 03 Aralık 2012, Pazartesi 12:55:47 eklenmiştir.

Sivas İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından ‘Çevre Düzenlemesi Yöntemiyle Suçu Önleme’ projesi başlatıldı.

Sivas Emniyet Müdürlüğü Brifing Salonu’nda yapılan toplantıda konuşan Sivas Emniyet Müdür Yardımcısı Yüksel Soysal, bu çerçevede hizmetlerin daha ileriye götürülmesi, bir huzur kenti olarak anılan Sivas’ın böyle anılmasını devam ettirmek amacıyla bir dizi projeler başlattıklarını söyledi.

Bu projelerden bir tanesi olan Çevre Düzenlemesi Yöntemiyle Suçu Önleme Projesi’ni tanıttıklarını belirten Soysal, Sivas’ta şehirleşmenin arttığını, modern binaların yapıldığını ancak bunun yanı sıra metruk binaların bulunduğunu, bunları ise suçlular tarafından kullanıldığını ve bunu önlemek amacıyla bu projeyi başlattıklarını vurguladı.

Konuşmanın ardından proje ile ilgili slayt izletilirken, proje ile ilgili basın mensuplarına bilgi veren Asayiş Şube Müdürü Dr. Cengiz Güler, bu bilgiyi vermekteki temel amacının kendi şubeleri dahil, kamu kurum ve kuruluşları ve medya aracılığıyla tespit edilen sorunların çözümünü bulmak ve projeye destek olmak istediklerini söyledi.

Güler, “Bu bir çevre güzleştirme projesi ama bizim temel amacımız Sivas’ın çevresinin güzelleştirmesinin ötesinde suç amaçlı kullanılan ki bir çoğumuzun bildiği terk edilmiş, yıkık dökük, zaman zaman bizim ihbarlardan anladığımız üzere bazı şahısların kötü olarak kullandığı binalara önlem almak.
Bu tür binaların oluşturduğu güvenlik riskini ortadan kaldırmak, daha sonra yeni yapılandırmalarda güvenlik unsurunu göz önüne alarak neler ön plana alınmalı gibi özel teşebbüsle de görüşerek bir takım katkılar istiyoruz. Zaman zaman ilimizde değişikler yapılıyor. Bazen köprü yapılıyor. Köprü altında güvenlik önlemi alınmıyor.
Gözden kaçan unsurlar varsa bunlarla ilgili düzenlemeler yapmak istiyoruz. Çevresel düzenlemeler ile suçu önleme yeni bir kavram değil, dünyanın birçok ülkesinde yapılıyor. Biz bunlar ile suçu önlemeyi istiyoruz” diye konuştu.

Sivas genelinde 59 tane metruk yapının tehlike oluşturduğunu belirten Güler, buralarda gerek yıkılarak, gerekse kapı ve pencerelerinin örülerek güvenli bir hale getirilmesi gerektiğini, buraların bazılarının içerisinin çürüdüğünü bazılarının ise oturabilecek durumda olduğunu, bunun ise suçlular için cazip mekanlar olduğunu söyledi. Gerekli mercekler ile görüşmeler yapmaya devam ettiklerini belirten Cüneyt Güler, bazı mahallerde ışıklandırma sisteminin yetersiz olduğunu, yetkililer ile buraların aydınlatılmasını sağladıklarını kaydetti.

Projenin 14 kişiden oluşan bir komisyonu bulunduğunu sözlerine ekleyen Asayiş Şube Müdürü Cüneyt Güler, ORAN ve TÜBİTAK ile görüşmelerinin sürdüğünü ve Sivas’taki kurum kuruluşlar ile de görüşmeler yaptıklarını, bu sayede projelerine gerek maddi gerekse insan gücü gibi kaynaklarda yardım sağlaması için çalışmalarını sürdüklerini ifade etti.

ETİKETLER : Yüksel Soysal Sivas Emniyet Müdürlüğü Cengiz Güler
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2018 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan