Sivas Olayları Üzerindeki Sis Perdesi Kalkacak

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Sivas Olaylarının yeniden incelenmesi için Devlet Denetleme Kurulu'na talimat vermesine ilişkin ..
Bu haber 03 Aralık 2012, Pazartesi 13:54:53 eklenmiştir.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Sivas Olaylarının yeniden incelenmesi için Devlet Denetleme Kurulu'na talimat vermesine ilişkin soruyu cevaplayan Bozdağ, “Sayın Cumhurbaşkanımızın Devlet Denetleme Kurulu'nu Sivas Olayları üzerinde yeniden bir inceleme ve soruşturma yapmak üzere görevlendirmesini önemli buluyorum.
Umarım ki bu komisyon başarılı bir çalışma yürütür. Sivas Olayları üzerinde bulunan sis perdesi aralanmış olur. Zira Sivas Olaylarından mahkum olan insanlar konuştukları zaman suçsuz olduklarını söylüyor. Olay yerinde olmayan, o gün orada bulunmayanların oradaymış, olayın failiymiş gibi gösterildikleri söylüyorlar.
Orada mahkumlar var, onların yakınları var, öte yandan da Sivas Olaylarının mağdurlarının yakınlarının gerçek faillerin cezalandırılmadığına, bulunmadığına ilişkin şikayetleri var. Hem müdahillerin hem de yargılanan kişilerin şikayetleri var. Belli ki bu konuda detaylı bir adli soruşturmanın yeterince yapılmamış. Bu çok açık.
O nedenle bu konunun Devlet Denetleme Kurulu tarafından ele alınması ve yeni delillerin ortaya çıkmasıyla adli süreçler yeniden harekete geçme imkanı bulacaktır. Eski Cumhurbaşkanlarımızdan Turgut Özal'ın ölümüyle alakalı da herkesin kafasında sorular vardı.
Bu sorulara ilişkin adımlar bir türlü atılmamıştı. Sayın Cumhurbaşkanımızın Devlet Denetleme Kurulu'nu harekete geçirmesi sonucu ortaya çıkan rapor, şüpheleri daha da kuvvetlendirmiş. Savcılık soruşturma başlattı ve fethi kabir yapıldı. Merhum Özal'ın naaşına ulaşıldı. Yeniden inceleme yapıldı ve adli tıp raporu çerçevesinde bu şüphelerin haklılığı yönünde bulgular ortaya çıktığına dair kamuoyunda bilgiler var.
Bütün bunları değerlendirdiğinizde bir yanlışlık varsa, bir suç ve kasıt varsa bunları işleyenler kimse onlar cezalandırılsın onların üzerine gidilsin, hak ettiği ceza neyse yargı onu versin. Bu noktada da rahmetli Özal ile ilgili başlatılan inceleme faydalı olmuştur. Umarım Sivas Olaylarına ilişkin inceleme de faydalı olur, bu olayın üzerindeki sis perdelerinin kalkmasına, gerçeğin tartışmasız şekilde ortaya çıkmasına yardımcı olur” şeklinde konuştu.


Arama Kelimeleri: Madımak Olayları, Madımak Olayları Devlet Denetleme Kurulu, Sivas olayları

ETİKETLER : Madımak Olayları Madımak Olayları Devlet Denetleme Kurulu Sivas olayları
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan