Akıncılar'daki Tarihi Eserler Restorasyon Bekliyor

Sivas’ın Akıncılar ilçesinde, tarihi kilise, hamam ve Sultan Süleyman çeşmesi bakımsızlıktan yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.
Bu haber 04 Aralık 2012, Salı 09:58:03 eklenmiştir.

Sivas’ın Akıncılar ilçesinde, tarihi kilise, hamam ve Sultan Süleyman çeşmesi bakımsızlıktan yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Hititler, Medler, Persler, Roma İmparatorluğu, Danişmentler, Selçuklular, İlhanlılar, Akkoyunlu ve Osmanlı İmparatorluğu gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapan Sivas’ın Akıncılar ilçesinde, eski medeniyetlerin izlerini taşıyan eserlerin pek çoğu yok olurken, birkaç kültür varlığı ise zamana direniyor.

Kelkit vadisinin verimli topraklarda kurulan Akıncılar ilçesi Aşağı Yeniköy köyünde yer alan, Çeçen Beyleri zamanından kalma mekanların kalıntıları olarak tarihi hamam ve kervansaray bulunmaktadır. Hacı Hasan Paşa tarafından, hamamın belirli zamanlarda yakıldığı ve yemek verildiği söylenmektedir.

İlçeye bağlı Göllüce köyü sınırında bulunan, 1800’lü yıllarda bölgeye gelen Ermeniler tarafından yaptırılan kilise yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. İlçe merkezinde bulunan diğer tarihi kalıntı ise Gönen mahallesindeki Sultan Süleyman Çeşmesi’dir. Çeşmede 1647 tarihli kitabe yer almaktadır.

Osmanlıca yazılı olan bu kitabede ‘Şebinkarahisar’a Bağlı Ezbider köyü Sultan Süleyman Çeşmesi, Allah O'na Rahmet Etsin Ve O'nu Affetsin! Bu çeşmenin yapılmasına sebep olan, Sultan İbrahim'in oğlu Sultan Mehmet'in Allah mülkünü ve saltanatını daim eylesin” yazılı olduğu kaynaklarca belirlenmiştir.

Şimdi ise Akıncılar’lı vatandaşlar, ilçelerinde bulunan ve yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan bu tarihi eserlerin, yetkililerce restorasyon yaptırılarak turizme kazandırılmayı bekliyor.

ETİKETLER : Akıncılar Güllüce Aşağı Yeniköy
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2018 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan