CHP Milletvekillerinden Kangal Termik Santrali'nin Özelleştirilmesine Tepki

BMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu’nun CHP’li üyeleri, Kangal Termik Santrali’nin özelleştirilmesi kararına tepki ..
Bu haber 04 Aralık 2012, Salı 10:12:43 eklenmiştir.

BMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu’nun CHP’li üyeleri, Kangal Termik Santrali’nin özelleştirilmesi kararına tepki gösterdi. CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, “Bu karanlık tablo altında bu termik santrallerimizin ve kömür madenlerimizin özelleştirilmesi ne yazık ki kamu mallarının yağmalanması sürecine dönüşecektir” dedi.

TBMM KİT Komisyonu’nun CHP’li üyeleri İstanbul milletvekilleri Aykut Erdoğdu, Melda Onur, Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş ve Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, Kangal Termik Santrali’nin özelleştirme kararına tepki göstermek üzere Sivas’ın Kangal ilçesine gelerek işçilere destek verdi.

İlçe girişinde partililer tarafından karşılanan milletvekilleri, Kangal Termik Santrali’ne geçerek burada işçilerle bir araya geldi. Pankart ve dövizlerle karşılanan milletvekilleri, işçilerle sohbet ederek sorunlarını dinledikten sonra işletme yetkililerinden termik santralle ilgili bilgi aldı.

Brifingin ardından işçilerle bir araya gelen milletvekilleri adına açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Aykut Erdoğdu, santralin özelleştirme kararının yanlış olduğunu söyledi. CHP’nin KİT Enerji Komisyonu ve Çevre Komisyonu’ndaki uzman milletvekilleriyle enerji ve madencilikle ilgili çalışmalarına alanda devam ettiklerini belirten Erdoğdu, “Daha önce yaptığımız araştırmalardan ve aldığımız bilgilerden ulaştığımız sonuçlar şunlar; birincisi Sivas Kangal Termik Santralimiz uzun zamandan beri ya çalışmıyor ya da kapasitesinin çok altında çalışmaktadır. Bu çalışmama halinin iki temel sebebi vardır. Birincisi Enerji Bakanlığı’nda başlayan yönetsel becerisizlik, ikincisi de hukuka aykırılıklar. Ne yazık ki bugün Sivas Kangal Termik Santrali ve bağlı kömür madeni iki şirketin savaş alanına dönmüş ve devlet bu savaşın arasında kalmış ve devletin yüz milyonlarca dolar değerindeki termik santrali çalışamaz hale gelmiştir” dedi.

“TBMM GÜNDEMİNE TAŞIYACAĞIZ”
Kangal Termik Santrali’nin özelleştirilmesi konusunda yaptıkları araştırmalar sonucunda gerek yapılan sözleşmelerde, gerekse daha sonra yapılan ihalelerde önemli hukuka aykırılıklar olduğunu düşündüklerini belirten Erdoğdu, konuyu TBMM gündemine taşıyacaklarını söyledi.

Erdoğdu, “Bu hukuka aykırılıkları TBMM gündemine araştırma önergeleri ve gerekirse en sonunda gensoruyla getireceğiz. Şu an bizim gördüğümüz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda bir yönetsel çaresizlik sorunu söz konusudur ve Türkiye’nin dört bir tarafında kamuya ait halkımızın vergileriyle yapılan, yerli yakıt kullanan termik santrallerimiz şu an çalışamaz haldedir. Bunun bir örneğini de Sivas Kangal’da görmüş bulunuyoruz. Bu karanlık tablo altında bu termik santrallerimizin ve kömür madenlerimizin özelleştirilmesi ne yazık ki kamu mallarının yağmalanması sürecine dönüşecektir. Bu mafya tipi bir özelleştirmedir” ifadelerini kullandı.

Ülkedeki birçok kaynağın özelleştirme adı altında elden çıkarıldığını ifade eden Erdoğdu, “Biz hükümete sesleniyoruz; bu koşullar altında bu kafa yapısıyla, bu mantıkla özelleştirme yapmak mümkün değildir. Hükümet bir an önce bu yanlış tavrından vazgeçmelidir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz stratejik sektörlerimizde, özellikle enerji gibi ve tekel olan sektörlerimizde bu tarz karanlık, şaibeli özelleştirmelere karşıyız” diye konuştu.

“BU ÖZELLEŞTİRMEDEN DEVLET ZARAR EDECEK”
CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir ise, genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı doğrultusunda Kangal Termik Santrali’ne geldiklerini söyledi. Özdemir, Kangal Termik Santrali’nde özelleştirme değil, bir kamu malının önce nasıl değersiz hale getirileceğinin, ardından da haraç mezat nasıl satılacağının provasının yapıldığını öne sürdü.

Tes-İş Sivas Şube Sekreteri Ömer Yolcu da, CHP milletvekillerine Kangal Termik Santrali işçilerine verdikleri destek nedeniyle teşekkür ederek, konunun takipçisi olacaklarını söyledi. Kangal Termik Santrali’nin günlük 20 bin ton kömür yaktığını ve bin 400 kişi çalışanı olduğunu belirten Yolcu, santralin 2011 yılı karının ise 198 milyon lira olduğunu söyledi.

Yapılan açıklamaların ardından işçilerle bir süre sohbet eden milletvekilleri, termik santralin kömür sahasında incelemelerde bulunduktan sonra ilçeden ayrıldı.


Arama Kelimeleri: Kangal, Kangal Termik Santrali, Kangal Termik Santrali özelleştirme, Malik Ecder Özdemir

ETİKETLER : Kangal Kangal Termik Santrali Kangal Termik Santrali özelleştirme Malik Ecder Özdemir
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan