Baca Yangınlarına Dikkat

Suşehri Belediyesi İtfaiye Amiri Yalçın Kırılmaz, havaların soğuması ile birlikte baca yangınlarının artabileceğine dikkat çekerek ..
Bu haber 05 Aralık 2012, Çarşamba 11:07:17 eklenmiştir.

Suşehri Belediyesi İtfaiye Amiri Yalçın Kırılmaz, havaların soğuması ile birlikte baca yangınlarının artabileceğine dikkat çekerek, vatandaşların baca yangınlarına karşı tedbir almaları gerektiğine değindi.

Konu hakkında açıklama yapan Suşehri Belediyesi İtfaiye Amiri Yalçın Kırılmaz, ilçede çıkan yangınların bacanın temizlenmemesinden dolayı kaynaklandığını dile getirerek, “Vatandaşlarımızı baca yangınları konusunda uyarmamıza rağmen meydana gelen her iki yangında da baca temizliğinin hiç yapılmadığını gördük. İtfaiyemizin erken müdahalesi sonucunda baca yangınları potansiyel bina yangınlarına dönüşmeden söndürülerek kontrol altına alındı” dedi.

Ülkede her yıl bina yangınlarının yüzde 20’sinin temizlenmeyen bacalardan meydana geldiğine değinen Kırılmaz, “Bacalar temizlenmediğinden dolayı konutlar yanarak tahrip olmaktadır. Temizlenmemiş ve doğru kurulmamış sobalardan dolayı özellikle rüzgarlı havalarda evlerde baca tepmesi dediğimiz olaylar sık aralıklarla meydana gelmektedir.
Baca gazının geri tepmesi sonucu evdekiler karbonmonoksit gazından dolayı hayatlarının kaybetmektedirler. Bacaları is, kurum veya katran bağladığı zaman baca kesiti daralır ve baca çekim gücü düşer. Baca temizlenmediği zaman soba içerisine yanma için yeterli hava girmez.
Böylece yavaş yanma meydana gelir ve dumanlı yanma olur. Bu da ısınma için daha fazla yakıt tüketimine neden olur. Rüzgarlı havalarda sık sık baca gazı geri teper ve oda içerisine duman sızar. Baca içinde kurum biriktiğinde baca temizlenmelidir. Aksi halde bacalardaki bu birikintiler yangına neden olur.
Sobanız zor tutuşuyorsa, sık sık odanız duman doluyorsa ve hafif rüzgarlı günlerde dahi bacanız geri tepiyorsa bacanız tıkalı demektir. Can ve mal güvenliğiniz için baca kontrolü ve temizliğini mutlaka yaptırınız. Odun ve kömür gibi katı yakıtlar ile yüksek oranda is bırakan sıvı yakıtlar kullanıldığı taktirde borular ayda bir bacalar ise 2 ayda bir temizlenmelidir” diye konuştu.

Baca yangınının neden oluştuğu hakkında bilgi veren Kırılmaz, “Bacanın iç yüzeyini kaplayan kurum saf karbondur ve son derece yanıcıdır. Kurum; kuru, yağsız ve hidrojeni az olan yakıtlarda toz halinde, nemli yakıtlarda tabaka halinde, yağlı yakıtlarda da zift halinde oluşur. Kurum, yanma sıcaklığına ve yeterli oksijene ulaştığı anda baca yangını başlar.
Büyük bir homurtu ve gürültüyle şiddetli yanar. Söndürülmediği takdirde çatının ve binanın yanmasına neden olur. Baca yangınları alttan ve üstten ıslak bezden oluşan tampon ile kapatılarak oksijensiz bırakma yani boğma suretiyle, geniş bacalarda itfaiye tarafından pülverize su sıkılarak soğutma ve boğma suretiyle söndürülür.
Bacanın kurum nedeniyle daralması, meteorolojik şartlarla ve başka nedenlerle baca çekişinin azalması sonucu, baca yoluyla atılamayan gazlar yanma ortamından bina içerisine dolar. Soğuyan gazlar yoğunlukların artması nedeniyle aşağıya çöker. Böyle bir dumanla karşılaşıldığında yapılacak işlem etrafı inceleyerek dumanın bir yangından doğmamış olduğuna emin olduktan sonra kapı ve pencereleri açarak duman kaplamış yeri havalandırmak ve baca çekişini eski haline getirmektir.
Evinizde veya iş yerinizde bir yangın durumunda öncelikle itfaiyemizin ‘110 Yangın İhbar’ telefonunu arayarak bilgi vermek asla unutulmamalıdır” dedi.
 

ETİKETLER : Suşehri Suşehri Belediyesi İtfaiye Amiri Yalçın Kırılmaz baca yangı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan