Türk Eğitim Sen Kılık Kıyafet Yasasına Karşı

Türk Eğitim Sen Sivas Şube Başkanı Muzaffer Karadağ, okullarda kılık kıyafet serbestliğinin bazı endişelere yol açtığını belirterek ..
Bu haber 08 Aralık 2012, Cumartesi 07:56:47 eklenmiştir.

Türk Eğitim Sen Sivas Şube Başkanı Muzaffer Karadağ, okullarda kılık kıyafet serbestliğinin bazı endişelere yol açtığını belirterek, "Okula girip çıkan belli olmayacak" dedi.

Yasa ile birlikte okulların dışarıdan gelecek olan tehlikelere açık bir alana dönüşeceğini belirten Türk Eğitim-Sen Sivas Şube Başkanı Muzaffer Karadağ, öğretmenlerin bu konuda endişeli olduklarını söyledi.

Serbest kıyafet yönetmeliğine karşı olmadıklarını ancak daha önce bu uygulamaya geçen ülkelerde suç oranlarının arttığını belirten Karadağ, şu şekilde konuştu:
“1996 yılında özgürlükler ülkesi dediğimiz ABD’de serbest uygulaması resmen bütün eyaletlerde serbest bırakılıyor. İsteyen istediği gibi giyiniyor. Okulların özellikle tercih ettiği okul formalarından vazgeçiliyor. Okul çevresinde suç oranları yüzde 91 artıyor. Disiplin cezaları yüzde 90 artıyor.
Taciz olayları yüzde 96 artıyor. Dışarıdan gelenlerin öğrenci olup olmadığının anlaşılamaması ile birlikte suç oranlarında patlama yaşanıyor. Öyle bir hale geliyor ki, o dönemin ABD Başkanı Bill Clinton ulusa sesleniş konuşmasını tamamen kıyafete ayırıyor. Artık veliler okullara baskı yapıyor, eğitim bakanlıklarına baskı yapıyor.
O da, ‘Eğer öğrencilerin pahalı kıyafetler içerisinde birbirini öldürmelerini engelleyecekse tüm devlet okullarında üniformaya geçilmeli’ diyerek kampanya başlatıyor. Neden bu kampanyayı başlatıyor? Okula girenin hangisinin öğrenci, hangisinin öğrenci olmadığını öğrenmek için."

Türkiye’deki liselerin çoğunun bin ve bin üzerinde öğrencisi olduğunun altını çizen Karadağ, okullarında nöbet tutan öğrenci, öğretmen, müdür ve müdür yardımcılarının derslerine girdikleri öğrencileri formasından tanıdığını ifade etti.

Serbest kıyafetin getireceği zararlardan bahseden Karadağ, “Bu serbest kıyafet ile ne olacak? İsteyen insan elini kolunu sallaya sallaya okulun içerisine girecek. İstediği sınıfa ulaşacak. Gençlik zamanlarında kadın erkek ilişkileri, başka arkadaşının teklifini kabul etmeyen, başkasını tercih eden biri yüzünden sıkıntılar oluşacak.
Zaten okul çevresinde olaylar oluyor. Emniyet sürekli nöbet tutmak zorunda kalıyor. Bizim endişemiz okullarda güvenlik zafiyeti olmasından yanadır. Bunu ABD yaşamış. ABD kılık kıyafet yönetmeliği konusunu eyaletlere bırakmışlar. Bugün 22 eyalette okul üniforması aynen devam ediyor.
Bu eyaletler ise ABD’nin en gözde eyaletlerinde üniformaya dönmüşler. Üniformaya döndüklerinde ise bunların tam tersi olmuş ve okul çevresinde suç oranları yüzde 91 azalmış, disiplin cezaları yüzde 90 azalmış, taciz olayları yüzde 96 azalmış. Çünkü okula girenin öğrenci olup olmadığı anlaşılmış” dedi.

Serbest kıyafet ile okula gitmeye karşı olmadıklarını da sözlerine ekleyen Karadağ, baş örtüsü ile gitmek isteyenlerin de başörtülerine takıp okula gidebileceklerini ve bunu da her zaman desteklediklerini söyledi.

ETİKETLER : Türk Eğitim Sen Sivas Muzaffer Karadağ kılık kıyafet yasası
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan