Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai Afgan Polis Adaylarını Ziyaret Etti

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Afgan ulusal polis adaylarına yönelik 3. Temel Polis Eğitim Programı kapsamında İçişleri ..
Bu haber 14 Aralık 2012, Cuma 01:02:16 eklenmiştir.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Afgan ulusal polis adaylarına yönelik 3. Temel Polis Eğitim Programı kapsamında İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile birlikte Sivas’a geldi.

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı'nda il protokolü tarafından karşılanan Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, daha sonra Afgan polis adaylarının eğitildiği Sivas Polis Meslek Yüksekokulu'na geçti.

Saygı duruşunda bulunulması ve iki ülkenin milli marşının okunmasının ardından, okulda verilen eğitim slayt eşliğinde davetlilere gösterildi.

Programın açılış konuşmasını yapan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Afganistan ve Türkiye’nin birbirine uzak iki ülke olduğunu ancak insanlarının birbirine hiç uzak olmadığını, duyguları birbiriyle aynı olan iki ülke olduğunu söyledi. Şahin, “1790 yılında kurulan Afgan ülkesini tanıyan ilk ülke Osmanlı devletidir. 1923 yılında ise Afganistan İslam Cumhuriyeti'ni tanıyan ülke Türkiye Cumhuriyeti devletidir. 2 gün önce Afganistan ve Türkiye arasında üçlü zirvesinin 7. toplantısı nedeni ile Ankara’ya gelmiştiniz.
Ziyaretinizi uzatarak Sivas’a da geldiniz. Bundan önce 14 Kasım'da Kabil’de Cumhurbaşkanı Sarayı'nı ziyaret ettiğimde sizlere Ankara da gerçekleşecek Türkiye - Afganistan - Pakistan üçlü zirvesi nedeniyle ziyaretinizin bir kısmını Sivas’a yapmanızı önermiştim. Siz de bu önerimi kırmadığınız için 500 Afgan öğrenci adına teşekkür ederim” diye konuştu.

Bakan Şahin’in ardından kürsüye çıkan Afganistan İslam Ülkesi Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Sivas’ta ve öğrencileri ziyaret etmekten dolayı mutlu olduğunu dile getirdi. Eğitimleri sırasında 2 tane resmin dikkatini çektiğini belirten Karzai, açıklamasına şu şekilde devam etti:
“Bugün burada Sivas şehrinde olmaktan mutluluk duyuyorum. Öğrencilerimizi ziyaret etmekten çok mutluyum. Sevgili öğrenciler hem iki gösteri ve iki resim ilgimi çekti. Mustafa Atatürk ve Hamallah’ın resimlerini gördüm. Bunlar ilişkilerimizin çok derin tarihe gittiğini göstermektedir.
Ondan sonra 10 yıl içerisinde ilişkilerimiz Türkiye Cumhuriyeti ve Afganistan İslam Cumhuriyeti arasında ilişkilerimiz
Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan ve kabile üyelerinin Afganistan’a karşı duyguları yoğun olduğunu biliyordum. Burada Hamallah ve Mustafa Kemal Atatürk arasında geçen bir sohbete değinmek istiyorum.
Burada konu şu; Afgan Kralı değişiklik yapmak istediğinde Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk adımlarını dikkatli atmasını istemişti. O zaman Afganistan gelişmek istiyordu. Başka ülkelere geçmek istiyordu ama güvenlik güçleri yeterince güçlü değildi. Türkiye lideri Mustafa Kemal Atatürk adımlarını sağlam, dikkatli atarak ülkelerini geliştirdiler. Bunun nedeni iyi güvenlik güçlerine sahip olmasıdır. Afganistan yeterince güce sahip değildi. Kral Zahid Şah zamanında gereken adımları attık. Bazı kısımlarda gelişmelerimiz oldu.”

Afganistan’ın şu an gelişime hazır olduğunu ve kalkınmak için önemli adımların atıldığını belirten Karzai, bu gelişmelerin sağlamlaştırılması için görevin güvenlik görevlilerin düştüğünü vurguladı.

Gelişme yolunda atılan adımlarda güvenlik görevlerine büyük iş düştüğünü belirten Karzai, şu şekilde konuştu:
“Siz genç öğrencilerimiz polislerimiz olarak kalkınma kervanın geçmesi için bir köprü olacak ve bu kervan sizin sayenizde köprüden geçecek. Gençler, polis güçleri asker güçleri milli istihbara güçlerimizin sadece Afganistan ülkemizi korumak değil gelişmesine vesile olacak sizlersiniz.
Ülkemizin gelişmesi için, bu toprakların kalkınması için önemli insanlarsınız. Dolayısıyla eğitim ortamını sağlamış olan Türkiye Cumhuriyeti eğitim veren eğitimcilerimizden istifa edecek ve fırsatları değerlendireceksiniz. Afganistan güvenliği ve gelişmesi için en önemli kıymetli zenginliklerimizsiniz.
Dolayısıyla zamanınızı boşa harcamayacak, kendinizi geliştirecek ve Afganistan’ın oyuna gelmemesi için çalışacaksınız. Sizin nitelikli ve tecrübeli olarak Afganistan’a hizmet etmeniz Türkiye için de önemli. Türkiye de sizin bu kadar eğitimli olmanızdan gurur duyacak ve aradaki bağ daha da güçlenecek. Bu projenin gelişmesi ve destek veren ABD ve Japonya'ya da teşekkür ederim. Yaptığı yardımlardan dolayı yaşasın Türkiye."

Polis eğitimi alan Afgan öğrencilerin iyi yetiştiğini, çok iyi ortamlarda eğitim aldıklarını belirten Karzai, görevinin sadece güvenliği sağlamak olmadığını, Türkiye ve Afganistan arasındaki bağı daha ileri götürmek olduğunu belirtti. Konuşmasının ardından Karzai, havayolu ile Sivas’tan ayrıldı.

Programa İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın yanı sıra Jandarma Genel Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Osman Eker, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, Sivas Valisi Zübeyir Kemelek, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp de katıldı.

ETİKETLER : Hamid Karzai Sivas Afganistan Cumhurbaşkanı Sivas İdris Naim Şahin İsmet Yılmaz Doğan Ürgüp Osman Eker Zübeyir Kemelek
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan