Nalbant Sanatını İlçede Yaşatmaya Çalışıyor

Sivas’ın Akıncılar ilçesinde kaybolan meslekler arasında yer alan nalbantçılığı, ilçede yaşayan Tahsin Koç tek başına sürdürüyor.
Bu haber 14 Aralık 2012, Cuma 23:49:45 eklenmiştir.

Sivas’ın Akıncılar ilçesinde kaybolan meslekler arasında yer alan nalbantçılığı, ilçede yaşayan Tahsin Koç tek başına sürdürüyor.

Türkiye’de gelişen teknoloji ile birlikte kaybolmaya yüz tutan meslekler arasında hemen hemen ilk sırayı alan nalbantçılık; 1900’lü yılların en popüler mesleklerinden biri olan bu mesleğe, yeni nesillerin hiçbir talebi olmaması ile nalbant ustalarının sayısı da ilçede ve Türkiye’de sınırlı sayılacak kadar azaldığı görülüyor.

Akıncılar ilçesinde nalbantlık mesleğini bugüne kadar sürdüren Tahsin Koç, ilerlemiş yaşına rağmen babasından kalma mesleğini severek yaptığını söyledi. İlçede yalnız olduğu için arkadaşlarının yardımı ile bu mesleği zor şartlarda icra ettiğini söyleyen nalbant Koç, “Ailelerimizden ve gençlerimizden bu mesleği öğrenmek isteyen veya çaba sarf eden hiç kimse çıkmadı.
Bu yüzden nesli tükenen bu mesleğe yetkililerin bir an önce üniversitelerde, okullarda, mesleği cazip bir hale getirterek hem iş imkanı açmalı hem de kaybolan bu değerimize sahip çıkmalılar. Günümüz gençlerine sorsanız ‘nalbant nedir’, ‘ne iş yapar’ kimse bilemez. Ne kadar da bu mesleği bilmeseler bile at, eşek, katır gibi binek hayvanların sağlığı için nal takılması, tırnaklarının usulüne göre kesilmesi ve yaralarının tedavi edilerek sağlıklı bir yaşam gerektiren bu mesleğe toplum olarak sahip çıkmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Nalbant Koç, iş imkanı bulamayarak ilçelerden göç eden birçok gencin ve ailelerin bulunduğunu söyleyerek, “Hiç kimse ekmek yediği işten utanmamalıdır, tam tersine gurur duymalıdır. Buradan issiz gençlerimize sesleniyorum. Bu kaybolan meslekler birer altın bileziktir. Bunu kolunuza taktığınız zaman ne aç kalır ne de açıkta kalırsınız. Ben bu yaşımda bile bu mesleği icra ediyor para kazanıyorsam, siz de yaparak para kazanabilirsiniz” dedi.

ETİKETLER : Akıncılar Tahsin Koç nalbantçılık
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan