Üniversite-Sanayi İşbirliğini Güçlendirmek İçin Toplantı Düzenlendi

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) ve Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Mühendislik Fakültesi arasında ‘Üniversite-sanayi’ işbirliğini ..
Bu haber 18 Aralık 2012, Salı 21:39:12 eklenmiştir.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) ve Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Mühendislik Fakültesi arasında ‘Üniversite-sanayi’ işbirliğini güçlendirmek amacıyla bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Demirci, işbirliğinin tesisi konusunda ortak akıl, ortak söylem ve karşılıklı güvenin önemli olduğunu ve sanayicilere daha faydalı olmak istediklerini söyledi.

Bugüne kadar işbirliğinin artması ve sağlanması için güçlerin birleşmesi gerektiğini söylen STSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım ise, Organize Sanayi Bölgesi’nin yolunu bile bilmeyen hocaların olduğunu, teknoloji ile eğitimin birleşmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yıldırım, “Bugüne kadar iş birlikteliklerimizi istediğimiz ölçüde sağlayamadık. Birbirimizde kusur aramanın da doğru olmadığını düşünüyorum. Çünkü hepimizde ihmal var. Bunu görüp, eksiklikleri gidererek, karşılıklı sanayimize, Sivas’ımıza hangi konuda hizmet edebiliriz, güçlerimizi nasıl birleştiririz? Bugün o durumdayız.
Organize Sanayi Bölgesi’ni bilmeyen öğrenci ve hocalarımızın da olduğunu biliyoruz. Orada da en çok bulunması gereken ancak gitmeyen hocalarımız var. Bu durumlar bizi üzüyor. İnşallah hocalarımız işletmelerimizin ve sanayimizin yolunu öğrenirler. Teknoloji ile eğitimin birleşmesi lazım.
Maalesef eğitim sistemindeki insan kaynakları Türkiye’nin büyümesi ile paralel gitmiyor. Ülkemiz büyürken, arkadan gelen insan kaynakları bunu desteklemiyor. Pratik ve teoriyi birleştiremiyoruz. Bunu sağladığımız takdirde işletmelerimiz daha gelişecektir. Üniversitemize ve Sivasımıza katkı sunacaktır. Zaten gelişmiş bir Sivas, gelişmiş bir Türkiye demektir” dedi.

Toplantıda konuşan CÜ Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık da, toplantıdan sonra başlangıç değil de sonuçların ortaya konulması gerektiğini ifade ederek, “Anlama olmadan anlaşma olmaz. Birbirimizi anlayıp işbirliği yapmanın yollarını arayacağız. Öncelikli iki tarafın da bu iş birlikteliğinde istekli olması gerekir.
Biz üniversite olarak kendimizi şehirden kopuk düşünmek istemiyoruz. Hep birlikte bir aile gibiyiz. Bu aileye düşende aile birliğini koruyarak, tüm Sivas’ı ve Sivaslıları kapsayıp birlikte güzel işlere vesile olmaktır. Güzelliklerin artmasını diliyoruz. Bu toplantıdan sonra başlangıçları değil, sonuçları ortaya koyarız” ifadelerini kullandı.

ETİKETLER : Sivas Ticaret ve Sanayi Odası STSO Cumhuriyet Üniversitesi Prof. Dr. Ahmet Demirci Osman Yıldırım Prof. Dr. Faruk Kocacık
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan