750 Bin TL Harcayıp Kurduğu Süt Sığırı Çiftliği Batmak Üzere

Sivas’ın Suşehri ilçesinde 2011 yılında 750 bin TL masrafla son sistem damızlık süt sığırcılığı kuran Özcan ailesi, elde ettikleri sütleri pazarlayamadıkları için sokağa dökme tehlikesiyle karşı karşıya.
Bu haber 19 Aralık 2012, Çarşamba 22:38:45 eklenmiştir.

Sivas’ın Suşehri ilçesinde 2011 yılında 750 bin TL masrafla son sistem damızlık süt sığırcılığı kuran Özcan ailesi, elde ettikleri sütleri pazarlayamadıkları için sokağa dökme tehlikesiyle karşı karşıya.

İlçeye bağlı Kesikkaş köyü Şebinkarahisar kavşağında 2011 yılında 750 bin TL masrafla son sistem damızlık süt sığırcılığı kuran Özcan ailesi, elde ettikleri sütleri pazarlayamadıkları için sokağa dökme tehlikesiyle karşı karşıya.

Bursa Karacabey’den alınan mavi sertifikalı holstein cinsi büyükbaş süt hayvanlarından yaz ortalamasında günde bir ton, kış aylarında ise 350 kilogram süt üretimi elde eden Özcanlar Çiftliği yetkilileri; Suşehri pazarında yaşadıkları sıkıntıdan dolayı büyük bir özveriyle kurdukları damızlık süt sığırcılığı işinde büyük kayıplar yaşadıklarını dile getirdi.

Konu hakkında konuşan Salih Özcan, “Aile içerisinde işsizliği ortadan kaldırmak için bir şirket kurduk. Bu bağlamda Suşehri’ne bağlı Kesikkaş köyü yakınlarında kendimize ait arazimize büyük emek ve uğraşlar vererek modern son sistem aletlerle donattığımız damızlık süt sığırcılığı çiftliğimizi kurduk. Bursa Karacabey’den 41 tane mavi sertifikalı holstein cinsi süt ineklerini aldık. Piyasada anlaşma yaptığımız iki firmaya elde ettiğimiz sütleri veriyoruz.
Ancak firmaların bizlere yapmış olduğu ödemelerdeki sıkıntılardan dolayı ilk başlarda çok iyi giden işimiz gün geçtikçe bizi hayvanlarımıza yem ve saman alamama riskiyle karşı karşıya getirdi ve her geçen gün piyasada borç sıkıntısıyla karşılaştık. Şu anda elimizdeki süt ineklerimize vereceğimiz yem ve samanda 20 günlük bir stokumuz bulunmakta. Hayvanlarımıza yem almak için elimizdeki 10 tane danamızı yok pahasına borcumuz olan kişiye vermek zorunda kaldık. Yem ve saman alacak gücümüz kalmadı.” dedi.

Çaresizlik içerisinde bekleyişlerini sürdürdüklerini ifade eden Özcan, yetkililerden yardım eli uzatılmasını istedi. Özcan, “Bu konuda Sivas valimiz, ilçe kaymakamı ile görüşmelerimiz oldu. Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi Eker’e durumumuzu anlatan bir dilekçe yazdık. Çaresizlik içerisinde ne yapacağımızı bilmiyorum. Bize uzanacak yardım elini bekliyoruz. Elde ettiğimiz sütü sokağa dökmek istemiyoruz. Samandaki pahalılık bizi çok zorluyor. Kilosunu 80 kuruştan sattığım süt karşılığında hayvanlarımıza aldığımız samanın kilosunu 90 kuruştan alıyoruz, bu da bizi daha çok zorluyor.” ifadelerini kullandı.

ETİKETLER : Kesikkaş Köyü Suşehri Özcanlar Çiftliği Salih Özcan
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2018 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan