Doğan Ürgüp 4 Eylül Sanayi Sitesi'nde İncelemelerde Bulundu

Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, beraberinde Başkan Yardımcısı Cafer Çongar, Özbelsan Genel Müdürü Mustafa Altun, Fen İşleri Müdürü Ali Zorlu ile birlikte 4 Eylül Sanayi Sitesi’nde, eski sanayi esnafı için yapılan dükkanları inceledi.
Bu haber 28 Aralık 2012, Cuma 19:46:04 eklenmiştir.

Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, beraberinde Başkan Yardımcısı Cafer Çongar, Özbelsan Genel Müdürü Mustafa Altun, Fen İşleri Müdürü Ali Zorlu ile birlikte 4 Eylül Sanayi Sitesi’nde, eski sanayi esnafı için yapılan dükkanları inceledi.

Belediye Başkanı Doğan Ürgüp burada yaptığı açıklamada, yapılan dükkanlarla ilgili hızlı bir çalışma içinde olduklarını kaydederek, “Özbelsan'ın yapmış olduğu Eski Sanayi Sitesi’ndeki kiracılara yönelik dükkan faaliyetleri oldukça ilerlemiş safhada. Haftaya birinci etabın yer teslimini yapacağız. 60 dükkan var burada.
Diğer taraftan kış şartları, yolların çamur oluşu malzeme bulmakta zorlanmış olunması işleri biraz aksatıyor gibi. Fakat ikinci etabında prefabrik sütunlarını arkadaşlarımız atmış durumda. İnşallah Mart veya Nisan ayı içerisinde de diğer tarafta belli bir mesafe alınmış olur ve ilkbaharla birlikte orayı da teslim ederiz” diye konuştu.

Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm Projesi’yle alakalı kararlı bir şekilde çalışmaların devam ettiğini belirten Ürgüp, “Eski Sanayi kentsel dönüşümü açısından almış olduğumuz kararın arkasındayız. Herhangi bir geri dönüş veya geri adım atışımız söz konusu değil. Yılbaşından sonraki süreçte oradaki dükkanları tamamen yıkıp yeni projeye zemin hazırlamak durumundayız.
Tabi kış şartlarında burada arkadaşlarımız biraz zorlanacaklar bunu kabul ediyoruz. Ama bir an önce projeyi tamamlamamız gerekiyor. Nimet, külfetsiz olmuyor, her nimetin mutlaka bir külfeti de olacak. Oradaki mülk sahiplerinin mülklerini değerlendirmiş olması şehrin böyle bir imaj projeyi kazanıyor olması açısından da bu kadar külfete katlanıyor olmak gerekecek diye düşünüyorum” dedi.

DÜKKAN SAYISI 300 OLACAK
Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, yapılacak olanlarla birlikte 180 dükkanı bulacaklarını ifade ederek, “Şu anda Özel İdare ve belediye ile Özbelsan görüşmelerini sürdürüyor. 4. bloğu ekleyebilirler. Yani 4. bloğun eklenmesi durumunda 240 dükkan olmuş olacak. Bir de kooperatif kurma eğilimi varmış eski sanayideki iki grubun.
Onlara da gereken kolaylıkları göstereceğimizi söyledim. Mülklerin muhatapları kimse özel sektör, özel idare veya belediye oralardan satın alacaklar bu dükkanları. Dolayısıyla önümüzdeki yıl yaklaşık 300 dükkanlık bir alan burada oluşmuş olur. Eski sanayideki sıkıntı şuydu, mesela 24 metrelik bir dükkan düşünün.
Orada iş yapan arkadaşlarımızın bir kısmı zaten ciddi bir işsizlik problemi ile karşı karşıyaydılar. Oradaki bazı arkadaşlarımızın bazı işlere müracaat edip girdiklerini de gördüm. Yani kiralar çok cüzi ve düşük olduğu için kiracıların canı biraz ondan yanıyor. Kiracılara hak veriyor olmakla birlikte bu noktada belediyenin yapacağı fazla bir şey yok veya Özel İdare’nin veya bir devlet kurumunun veya mülk sahiplerinin. Mülk sahibi de mülkü değerlensin istiyor. Neticede bu bir süreçtir ve süreç içerisinde taşlar oturup yerini bulacaktır” dedi.

2013 yılında Eski Sanayi’deki dükkanların tamamen boşaltılacağını belirten Ürgüp; “Şu anda yıkımları sürdürüyoruz. 31 Aralık’tan sonra, yani yılbaşını rahat geçireceğiz. Ayın 2'sinden 3'ünden itibaren faaliyetleri belirleyeceğiz. Encümen kararlarını alıyoruz, dükkanları mühürleyeceğiz. Dükkanları süratle boşaltıyoruz şuanda. Orada amacımız kimsenin üzülmemesi, kimsenin canının yanmaması. Bizim de başkalarının da.
Bu noktada bize anlayış göstermelerini istiyorum. Bu projeden geri dönüş yoktur. Bu projeyi engellemeye çalışan 3–5 tane münferit arkadaşlarımız var. Yani mutlaka onlar da belki şartları devam ettirmek istiyor ama orası iş alanı değil. Zaten benden önceki belediye başkanlarımız tarafından yapılan imar tadilatlarıyla orası konut alanına çevrilmiş durumda. Yapacakları bir şey varsa o zaman yapacaklardı.
Şu anda bu alanın konut alanı olma fikrini doğru buluyorum ve bunu destekleyici faaliyete girdim. İlk defa bir belediye yönetimi bu kadar ciddi bir şekilde bu projeye el attı. Şehirde proje ile ilgili memnuniyetsiz hiç kimse yok. Biz anketlerle bunu ölçüyoruz zaten. Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm Projesi Sivas halkının en çok beğendiği projedir” ifadelerini kullandı.

ETİKETLER : Doğan Ürgüp Cafer Çongar Özbelsan Mustafa Altun Ali Zorlu 4 Eylül Sanayi Sitesi Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm Projesi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan