Kangal Köpeklerini Doğasına Uygun Olarak Yetiştiriyorlar

Sivas'ın Suşehri ilçesine bağlı Boyalıca köyünde yetiştirilen kangal köpekleri, irilik ve cesaretleri ile görenlerin ilgisini çekiyor.
Bu haber 01 Ocak 2013, Pazartesi 16:47:25 eklenmiştir.

Sivas'ın Suşehri ilçesine bağlı Boyalıca köyünde yetiştirilen kangal köpekleri, irilik ve cesaretleri ile görenlerin ilgisini çekiyor.

Süs köpeği gibi nesiller boyu kafeslerde üretilen köpeklerin Kangal köpeği özelliklerini kaybettiğini söyleyen Nebi Bedir, köpeklerini yazın hayvan sürülerinin başında, kışın ise gruplar halinde domuz avına yollayarak doğalarına uygun olarak yetişmesini sağlıyor.

Suşehri'nde görev yapmış köpek merakı olan bir doktorun özel olarak Sivas'ın dört bir yanından topladığı çeşitli cinslerde safkan Kangal köpeklerini kendisine gönderdiğini söyleyen Nebi Bedir, “Kangal köpekleri özgürlüklerine düşkün hayvanlar. Çiftliklerin büyük kısmında nesiller boyu daracık kafeslerde beslenip hormon ve vitamin iğneleriyle şişirilen kangal köpekleri süs köpeği gibi yetiştirilip satılıyor. Bu nedenle özelliklerini kaybediyorlar.
Amacımız Kangal köpeklerini özüne ve doğasına uygun olarak yetiştirmek. Vahşi hayvana saldırmayan ya da sürüyü kollayamayan hiçbir Kangal köpeğini çiftliğimizde tutmuyoruz ki iyi birer kangal köpeği elde edelim. Bir Kangal köpeğimiz daha 7 aylıkken kurt boğdu. Demek ki emeğimizin karşılığını alıyoruz. Kangal köpeklerimize çok kişi gelip bakıyor, Kangallarımızın büyüklüğü karşısında hayretlere düşüyorlar” ifadelerini kullandı.

Kangal köpeği yetiştirmeye devam edeceklerini söyleyen Bedir, “Sahibine sadık kangalların içerisinde çok özellikli olanları var aralarında Sivas ve ilçelerinde isim yapmış kangallarımız bulunmakta. Yavru aldığımız kangallarımızın gelecekteki nesillerini de kendileri gibi yetiştireceğiz" dedi.


Arama Kelimeleri: Suşehri, Suşehri kangal köpeği, Boyalıca, Boyalıca kangal köpeği, Nebi Bedir

ETİKETLER : Suşehri Suşehri kangal köpeği Boyalıca Boyalıca kangal köpeği Nebi Bedir
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2018 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan