Eğitim Bir-Sen: Başörtüsü Yasağı Yönetmeliğini Tanımıyoruz

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) Sivas Şube Başkanı İlhan Karakoç, "İnancı gereği başını örtme ihtiyacı duyan ve tercihinden dolayı saygı duyulması gereken kadın çalışanlara başörtüsü yasağı getiren yönetmeliği tanımadığımızı haykırmak için buradayız" dedi.
Bu haber 02 Ocak 2013, Çarşamba 19:33:29 eklenmiştir.

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) Sivas Şube Başkanı İlhan Karakoç, "İnancı gereği başını örtme ihtiyacı duyan ve tercihinden dolayı saygı duyulması gereken kadın çalışanlara başörtüsü yasağı getiren yönetmeliği tanımadığımızı haykırmak için buradayız" dedi.

Eğitim-Bir-Sen Sivas Şubesi üyeleri, ‘Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliği’ protesto için Öğretmenevi önünde toplandı. Burada konuşan Sivas Şube Başkanı İlhan Karakoç; "İnancı gereği başını örtme ihtiyacı duyan ve tercihinden dolayı saygı duyulması gereken kadın çalışanlara başörtüsü yasağı getiren, darbe döneminin ürünü, çağ dışı yönetmeliği tanımadığımızı haykırmak için buradayız. Ülke genelinde sivil itaatsizlik gösteriyor, derslere serbest kıyafetle giriyoruz" dedi.

Karakoç, açıklamasına şu şekilde devam etti;
"Öğrencilerin kılık kıyafet yönetmeliği değişmiş, tek tipçilikten vazgeçilmiş, imam hatip okullarında tüm derslerde, diğer okullarda da Kur'an-ı Kerim dersinde başörtüsü serbestisi içerecek şekilde serbest kıyafet hakkı tanımışken, öğretmen adaylarına staj dönemlerinde serbest kıyafetle okula gitme hakları iade edilmişken, eğitim çalışanlarının saçıyla, bıyığıyla, ense tıraşıyla, pantolonunun kumaşıyla ilgilenilmesini kesinlikle doğru bulmuyoruz.
Toplumu eğiten, çocukları geleceğe hazırlayan öğretmenlerin ne giyeceğine ve nasıl giyeceğine dair sınırları çizen fakat başörtüsü yasağı hariç bütün sınırlarının geçersiz olduğu bu yönetmelik bir an önce değiştirilmelidir. Kamuda çalışan kadınlara başı açık olacak şekilde dayatma yapılmamasını, başörtüsü yasağının tamamen kaldırılmasını, çalışanlar olarak ne giydiğimizle değil ne ürettiğimizle ilgilenilmesini istiyoruz."

ETİKETLER : Eğitimciler Birliği Sendikası Eğitim Bir-Sen İlhan Karakoç
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2018 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan