Turkuaz Projesi Kentsel Dönüşümde Türkiye'ye Örnek Olacak

Sivas'ta Turkuaz Projesi kentsel dönüşümde örnek olacak.
Bu haber 13 Ocak 2013, Pazar 23:06:28 eklenmiştir.

Sivas'ta Turkuaz Projesi kentsel dönüşümde örnek olacak.

Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Muaz Uzun, Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm Projesi (Turkuaz) ile ilgili gelinen aşama hakkında bilgiler verdi.

Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Muaz Uzun, Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Nisan veya Mayıs ayında temelini atacaklarını söylediklerini, bu doğrultuda büyük bir kararlılıkla yıkımlara devam ettiklerini ifade etti. Uzun, “Bu süreç içerisinde hem 4 Eylül Sanayi Sitesi’ndeki yapmış olduğumuz dükkanlara taşınan kiracı ve mülk sahibi esnaflarımız hem de muvafakafnamelerini veren esnaflarımız yerlerini boşaltarak bizlere teslim ediyorlar.
Biz aldığımız yerleri teker teker yıkmaya devam ediyoruz. Bu süreç içerisinde teslim aldığımız yerlerle alakalı ve muvafakatnamelerini veren esnaflarımızla alakalı hem ÇEDAŞ’a hem Sibeski’ye hem de Türk Telekom’a elektriklerin telefonların ve suların kesilmesi için gerekli yazışmalar belediyemizce yapıldı. Bundan sonraki süreçte hızlı bir şekilde işlemleri devam ettirip çok prestijli proje olan, Sivas'ın ekonomik tarihine büyük damga vuracak olan Turkuaz projesini gerçekleştirmek için, burada ben bütün esnaf kardeşlerimizle birlikte Sivas halkımızla birlikte keyifle, güle oynaya kazmayı vuracağımızı ifade etmek istiyorum” dedi.

Kiracı esnafların bir araya gelip kurdukları kooperatife belediye olarak arsa tahsisi yapacaklarını belirten Uzun, “Buradaki esnaf kardeşlerimizin tamamına bu arada şunu belirtmek istiyorum. Kiracı kardeşlerimizin mağduriyeti söz konusuydu. Kendilerinin bir kooperatif kurmalarını söyleyerek bu kurdukları kooperatife bizim 4 Eylül Sanayi Sitesi’nde arsa tahsis edeceğimizi ifade ettik.
Bir kooperatif kurdular, onlara şimdi oradan bir arsa vereceğiz. Kendi imkanlarıyla yapacakları dükkanlara taşınacaklar. Böylece kiracı kardeşlerimizin sıkıntısını ortadan kaldırmış oluyoruz. Kiracısıyla, mülk sahibiyle burada bulunan esnaf kardeşlerimizin bizlere verdiği desteklerinden dolayı hem şahsım adına hem Belediye Başkanım Doğan Ürgüp adına Sivas Belediyesi olarak şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Muaz Uzun yapılan yıkım faaliyetleri hakkında bilgi vererek, “Burada tamamı 630 dükkan var. 38 dükkan yıkmıştık. Ocak ayı sonuna kadar 120 dükkan yıkmış olacağız. Ocak ayının sonuna doğru Atatürk caddesinin ön taraflarından yıkmaya başlayacağız. Dolayısıyla Şubat ayının sonunda artık Allah nasip ederse Sivas’ta eski sanayi yerini gerçekten alışveriş merkeziyle, rezidanslarıyla, bloklarıyla, camisiyle, 5 yıldızlı oteliyle mükemmel bir mimarisi olan Turkuaz projesine terk etmiş olacak ve hem Sivas halkı, hem belediye olarak biz hem de esnafımız mutlu bir geleceğe sahip olacak” diye konuştu.

Kentsel dönüşümün bütün Türkiye’de uygulandığını ve belediyelerin yetkili olduğunun altını çizen Uzun, “TBMM’nin çıkarmış olduğu 5393 sayılı belediye kanunun 73. maddesine göre ‘Bütün illerde beldelerde ilçe belediyelerinde büyük şehir belediyelerinde kentsel dönüşüm yapabilirsiniz’ diye belediyelere yetki verilmiş.
Bizim de yapmış olduğumuz 5393 sayılı belediye kanunun 73 maddesini uygulamak. Bunun dışında bir şey yaptığımız yok. Burada kiracısı da mal sahibi de hiç kimse projeye karşı değil. Herkes destekliyor. Türkiye genelinde ilk defa alışveriş merkeziyle, rezidanslarıyla, bloklarıyla, camisiyle, 5 yıldızlı oteliyle mükemmel bir mimarisi olan komplike bir kentsel dönüşüm projesi uyguluyoruz“ dedi.

ETİKETLER : Turkuaz Projesi Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm Projesi Mehmet Muaz Uzun
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan