Sayokan Kursuna İlgi Giderek Artıyor

Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde Sayokan (Türk Savaş Sanatı) dersleri verilmeye başlandı.
Bu haber 29 Ocak 2013, Salı 10:53:53 eklenmiştir.

Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde Sayokan (Türk Savaş Sanatı) dersleri verilmeye başlandı.

Halk Eğitim Merkezi'nin açmış olduğu kursa ilgi ise her geçen gün giderek artıyor. Hafta sonu ilçe spor salonunda Aybar Yasin Sarı nezaretinde ders alan öğrenciler 6 aylık kurs sonunda beyaz kemer ve kurs bitirme belgesi almaya hak kazanacaklar.

Kurs hakkında bilgi veren Antrenör Aybar Yasin Sarı, "Kursu açtığımız günden bu yana ilgi oldukça yoğun şu anda 20 öğrenciye ders veriyorum,kayıtlarımız halen devam ediyor. Öğrenci sayısında artış olduğunda iki grup kurarak çalışmalarımıza bu şekilde devam edeceğiz"dedi.

Sayokan sanatı hakkında da bilgiler veren Antrenör Sarı,"Dünya Türklerinin savaş sanatıdır. Yüzde yüz yerli olan bu dövüş sanatında, ayça (hilal) stratejisi, kurt kapanı oyunlarıyla, Türkçe kavramlar bütünüyle, sıradüzen ünvanlarıyla, kahramanlık oyunlarıyla, Atatürk'ün Türk Milliyetçiliği hedefleriyle en üst ünvanından en alt ünvanına kadar içinde yaşatılan töresiyle, faaliyetlerindeki Türk Kültürü’nün yaşatılma gayretleriyle, kültürel davranış disiplinleriyle tam anlamıyla bağımsız bir spordur.
Sayokan'ın kelime anlamı ise "Savaşçının Yolu ve Kanı" cümlesindeki kelimelerin baş hecelerinin birleştirilmesi ile meydana getirilmiştir. Türk savaş sanatı, savaşçı sözcüğü ile nasıl savaşçı olunacağının yolunu, yani akıl ve beden gücünü kullanabilme yeteneğini ve disiplinini; Yolu sözcüğü ile erdemliliği, barışı, çalışkanlığı, sevgiyi, saygıyı tarihte ki büyüklerinin, gelenek, örf ve anneannelerini; Kanı sözcüğü ile de tarihteki kahramanların birliğini, devam etmesini amaçlamaktadır" dedi.

ETİKETLER : Yıldızeli Sayokan Aybar Yasin Sarı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan