Dar Gelirli Ailelerinin Çocuklarına Eğitim Desteği Sağlanacak

Sivas Belediyesi, Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından şehirdeki eğitimin kalitesini arttırmak ve dar gelirli ailelerin çocuklarına eğitim desteği sağlamak amacıyla hazırlanan "Eğitimde İşbirliği Projesi"nin protokolü imzalandı.
Bu haber 12 Şubat 2013, Salı 22:28:48 eklenmiştir.

Sivas Belediyesi, Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından şehirdeki eğitimin kalitesini arttırmak ve dar gelirli ailelerin çocuklarına eğitim desteği sağlamak amacıyla hazırlanan "Eğitimde İşbirliği Projesi"nin protokolü imzalandı.

Sivas Valiliği Dr. Hasan Canpolat Salonu'nda gerçekleştirilen protokol törenine Vali Zübeyir Kemelek, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, Vali Yardımcısı Veysel Çiftçi, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar ve Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz ile Prof. Dr. Ali Erkul katıldı.

"Eğitimde İşbirliği Projesi" hakkında bilgi veren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, "Eğitimde tek başına bir kurumun ya da bir gurubun başarıyı yakalaması mümkün değil. Bu manada kurumlarımızla işbirliği yaparak eğitimde kaliteyi arttırmayı hedefliyoruz. Okullardaki eğitimin kalitesini arttırmak ve dar gelirli ailelerimizin çocuklarına eğitim desteği sağlamak istiyoruz. Üniversitemizdeki öğretim görevlilerimiz ve özellikle son sınıf öğrencilerimiz bu projede gönüllü olarak yer alacak" dedi.

5 yıl sürecek olan projenin Sivas Belediyesi, Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütüleceğini dile getiren Prof. Dr. Yılmaz, "Projemiz dâhilinde öğrencilerimize hazırlık, yetiştirme kursları, etütler, ders dışı destek hizmetleri, üniversite adayı öğrencilere mesleki rehberlik eğitimleri verilecek. Üniversitemizin veri tabanı ve kütüphanesini kullanıma açacağız. Ayrıca okullarımızda öğrencilerimize yönelik sağlık taramaları da yapılacaktır" şeklinde konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar ise Sivas'ta yürütülen eğitim projeleri hakkında bilgiler vererek, "Bugün imzalayacağımız proje ile Sivas'ta öğrencilerimizin eğitimlerinde kalite artacaktır. Projeden ciddi beklentilerimiz var" dedi.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, üniversitelerin sadece bilimsel çalışmalar ve eğitim öğretimden değil bulundukları bölgenin gelişimleriyle de yükümlü olduklarını söyleyerek, "Bu yükümlülük gereği Sivas Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte bu projeyi hayata geçirmeye karar verdik.
Bu proje ile birlikte Sivas'ta hem temel orta öğretim ile yüksek öğretimin birlikte hareket etmesini sağlayacağız hem de sorunları paylaşacağız. Böylece işbirliği paylaşma eğitimin artması ve yaygınlaşmasını sağlayacaktır. Bu projenin fikir babası YÖK Başkanımız Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'dır.
Tabi baktık ki Milli Eğitim Müdürlüğü bunun bir kısmını uyguluyor. Öğrencilerimiz gönüllü olarak öğrencilere ders veriyor. Bizde bunu geliştirerek hep birlikte ortaklaşa bunu hayata geçirelim istedik. Proje hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Proje ortaklarından Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ise yaptığı konuşmada "İlimizdeki eğitime destek vermek bizleri mutlu ediyor. Biz projeye lojistik destek sağlayacağız. Projeye destek veren herkese teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Vali Zübeyir Kemelek, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, CÜ Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık ve Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar "Eğitimde İşbirliği Projesi" protokolü imzaladı.

İmza töreninin ardından konuşan Vali Zübeyir Kemelek, "Eğitimde İşbirliği Protokolü öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize ve şehrimize hayırlı olsun. Yurtlarda ve yatılı okullarda kalan öğrencilerimize sahip çıkmak ve onların eğitimlerine destek verilmesi amaçlıyoruz. Projede görev alan, katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Projenin başarıya ulaşacağına yürekten inanıyorum. Bu ortak çalışmaya YÖK başkanı ve Milli Eğitim Bakanımızda sıcak bakıyor ve destekliyorlar" dedi.

ETİKETLER : Eğitimde İşbirliği Projesi Faruk Kocacık Hüseyin Yılmaz
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan