Et Ürünleri Satan İşyerlerine Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından SESOB işbirliği ile et ve et ürünleri ürüten ve satan işyerlerine yönelik olarak bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Bu haber 06 Mart 2013, Çarşamba 00:20:14 eklenmiştir.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından SESOB işbirliği ile et ve et ürünleri ürüten ve satan işyerlerine yönelik olarak bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

SESOB salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında et ve et ürünleri satan işyerlerine 5996 sayılı veteriner hizmetleri, bitki sağlığı ve gıda yem kanunu kapsamında çıkarılan Et ve Et Ürünleri tebliği ve uygulama talimatı hakkında bilgi verildi.

Toplantıda konuşan Gıda ve Yem Şube Müdürü Seyit Yıldız, hayvansal gıdaların beslenme ve sağlık açısından önemli gıdalar olduğunu belirterek, mikrobiyolojik yönden bulaşmaya en hassas gıdaların hayvansal gıdalar olduğunu, bu nedenle en fazla hilelin yapıldığı gıdaların başında geldiğini söyledi.

Bakanlık olarak en fazla denetimlerin başında hayvansal gıdalar geldiğini vurgulayan Yıldız, et ürünlerindeki taklit ve tağşiş olaylarını önlemek amacıyla hazırlanan tebliğ sayesinde karışımlı ürünlerin bundan böyle satılamayacağını belirterek, “Et ve Et Ürünleri tebliğinin yayınlanmasının ardından bugünden itibaren çiğ et, kıyma, hazırlanmış et karışımları ve et ürünlerinde, farklı hayvan türleri karıştırılması uygulaması son bulmaktadır.
Bakanlığımız “yüzde yüz dana eti “ etiketi bulunduğu halde analizler sonrasında bazı sucuk, salam ve sosislerde kanatlı hayvan eti tespit etmişti. Bu firmalar internet sayesinde kamuoyuna duyurmuştu. Bu nedenle Bakanlığımız tüketiciyi yanıltan buna benzer uygulamalara son vermek amacıyla tebliğ hazırladı” dedi.

Esnafları da uyaran Gıda ve Yem Şube Müdürü Seyit Yıldız, işletmelerin idari yaptırıma maruz kalmamaları için tebliği hükümlerine uygun hareket edilmesini tavsiye etti.

Toplantıya esnafların yanı sıra İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü müdür yardımcısı Mehmet Cengiz, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkan Vekili Ali Kılıç, Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, Hafik Esnaf Odası Başkanı Burhan Koçak da katıldı.

ETİKETLER : Seyit Yıldız toplantı Mehmet Cengiz Ali Kılıç Mehmet Akgül Burhan Koçak
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2018 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan