Başkan Ürgüp'ün İstiklal Marşı Kabülü 92. Yıldönümü Mesajı

Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü 92. yıldönümü vesilesiyle bir kutlama mesajı yayınladı.
Bu haber 12 Mart 2013, Salı 00:06:09 eklenmiştir.

Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü 92. yıldönümü vesilesiyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Başkan Ürgüp, yayınladığı mesajında “Bin yıldır üzerinde hür şekilde yaşadığımız bu cennet vatana kasteden yedi düvele karşı ecdadımızın destanlaşan bir mücadeleyle verdiği İstiklal Savaşımızı en güzel şekilde ifade eden ve milletimizin asil ruhunu yansıtan İstiklal Marşımızın TBMM’de kabulünün 92. yılını gururla kutluyoruz.
Üzerinden bunca zaman geçmiş olmasına rağmen gün geçtikçe manası daha da kuvvetlenen bu enfüsi mısraların müellifi olan iman ve vatan sevgisiyle abideleşmiş milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u da bu vesileyle minnet duyguları içinde saygıyla anıyoruz. Mehmet Akif, milli marşımız İstiklal Marşı’nda, çok zor şartlar altında verilen Milli Mücadele’nin büyüklüğünü, aziz milletimizin asil karakterini, cennet vatanımızın kutsallığını ve şehit kanlarıyla boyanmış ay yıldızlı al bayrağımızın yüceliğini anlatmıştır.
Milli duygularımızı ve bu asil milletin ruhunu en güzel şekilde yansıttığı için İstiklal Marşımız 724 şiir arasından seçilerek TBMM’de bütün milletvekillerinin büyük bir coşku ve heyecan içinde dinlemesiyle 12 Mart 1921’de Milli Marşımız olarak kabul edilmiştir” dedi.

Başkan Ürgüp mesajının devamında şunları kaydetti:
"Mehmet Akif’in dediği gibi ‘Allah bir daha milletimize İstiklal Marşı yazdırmasın’ diye düşünen ve hayatını bu temel gayeye göre belirleyen vatanseverler olarak hem bugünümüzü hem de yarınımızı doğru kurmamız gerekmektedir. Bin yıllık muhteşem bir terkiple adeta tek yumurta ikizi gibi bir arada yaşadığımız büyük milletimizi ayrıştırmaya, birbirine kin ve öfkeyle bakmaya, vatanımızı ve devletimizi bölüp parçalamaya çalışan iç ve dış mihraklara dikkat ederek; bu şer odakların kirli oyunlarına karşı uyanık davranıp birlik ve kardeşlik bağlarımızı kuvvetli kılarak ebedi düşmanlara karşı ebedi birlik saflarını sıkılaştırmamız gerekmektedir.
Bu hassasiyeti bütün herkes her türlü hesabın üstünde görmeli ve gereğini her fırsatta yerine getirmelidir. Özellikle bugünlerde bir kısım açılım söylemleri gündemdeyken, bu toprakların kolay kazanılmadığı, tek dil, tek devlet, tek bayrak ve Büyük Türk Milleti hassasiyetleri asla göz ardı edilmemelidir. Elbette bir çözüm olmalıdır fakat bin yıllık terkibin çözülmesine kapı aralayacak fantastik düşüncelere de kıymet verilmemelidir.Emperyalist güçlerin ülkemiz, milletimiz ve coğrafyamız üzerindeki hesapları nihayetlenmemiş ve hiçbir zaman da nihayetlenmeyecektir.
Her türlü emperyalizme karşı milli ve yerli bir duruş sergileyip; ülkemizin güvenliği, özgürlüğü ve refah seviyesiyle ileri ülkeleri yakaladığı mutlu vatandaşlar olarak aydınlık yarınlara kavuşmalıyız. Tıpkı Mehmet Akif gibi, bütün ömrünü milletimizin bağımsızlığı, birlik ve beraberliği için adayan, Milli Şairimize apayrı bir muhabbet besleyen ve kaderin garip bir tecellisiyle Mehmet Akif’in İstiklal Marşımızı yazdığı evin de bulunduğu Tacettin Dergâhı’nda ebedi istirahatgahında bulunan Şehit Liderimiz Muhsin Yazıcıoğlu’nu da bu vesileyle bir kez daha hasret ve saygıyla anıyoruz.
Tarihimizin gurur sayfalarından birini daha andığımız bu önemli günde, İstiklal Mücadelemizin isimsiz kahramanları başta olmak üzere bütün şehitlerimizi saygıyla yad ederek, temellerinin şehrimizde atıldığı milli mücadelenin en büyük mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına da minnet duyguları içinde şükran ve rahmetle anıyor; istiklal ve mücadele aşkımızın ebedileşmiş eseri İstiklal Marşımız eşliğinde ay yıldızlı al bayrağımızın sonsuza kadar şanla, şerefle dalgalanmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”

ETİKETLER : Doğan Ürgüp
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan