Aşık Veysel'i Dostları Unutmadı

Ünlü halk ozanı Aşık Veysel’in ölümünün 40.yılı dolayısıyla Muzaffer Sarısözen Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi’nde anma programı düzenlendi. Programa Âşık Veysel’in oğlu Ahmet Şatıroğlu’da katıldı.
Bu haber 19 Mart 2013, Salı 19:59:09 eklenmiştir.

Ünlü halk ozanı Aşık Veysel’in ölümünün 40.yılı dolayısıyla Muzaffer Sarısözen Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi’nde anma programı düzenlendi. Programa Âşık Veysel’in oğlu Ahmet Şatıroğlu’da katıldı.

Anma programında ilk olarak Âşık Veysel fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. Serginin açılışını Vali Zübeyir Kemelek, Belediye Başkan Vekili Orhan Demirok, İl Kültür Turizm Müdürü Kadir Pürlü ve Âşık Veysel’in oğlu Ahmet Şatıroğlu yaptı. Âşık Veysel’in doğumundan ölümüne kadar 32 adet fotoğrafının bulunduğu sergide, Âşık Veysel fotoğraflarla anlatıldı.

Serginin ardından İl Kültür Turizm Müdürlüğü Sekap projesi kapsamında kardeş okulu Muzaffer Sarısözen Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi ile birlikte hazırladığı anma programında geçildi.

Anma programında konuşan Aşık Veysel’in oğlu Ahmet Şatıroğlu “Bugün için ölüm yıldönümümüz ama ben üzülmüyorum. Biz ağlamıyoruz artık alıştık. Bugünü tertipleyenlere teşekkür ediyorum” dedi.

İl Kültür Turizm Müdürü Kadir Pürlü ise; “Âşık Veysel büyük bir halk ozanıydı düşünürdü. Âşık Veysel belki son aşık değildi ama halk ozanlığına çok büyük katkılar sağlamıştır. Eğitim almamış bir insandır ama gönül diliyle yazmıştır. Veysel bence “Uzun ince bir yoldayım” derken kendisine yol olmuştur. Veysel çok güzel saz çalmıştır Veysel’in çaldığı sazda hiçbir pürüz bulamazsınız. Âşık Veysel’i anlamak için onu okumak gerekir” ifadelerini kullandı.

Programda Sivas Müzesi arşivinden Âşık Veysel belgeseli izlenildi ayrıca Aşık Veysel’in sesinde gramofonda türküleri dinlenildi.
Muzaffer Sarısözen öğrencileride çeşitli Âşık Veysel türküleri seslendirirken, en büyük alkışı dokuzuncu sınıf öğrencisi Âşık Veysel gibi gözleri ağma olan Edanur Işık “Güzelliği On Par” etmez Türküsü ile aldı.

ETİKETLER : Muzaffer Sarısözen Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi Aşık Veysel Ahmet Şatıroğlu
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2018 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan