Ay Aslında Masummuş

Kavgalardan doğumlara kazalardan her türlü belaya ay sorumlu tuttuğumuz zamanlar oluyor fakat aslında uydumuzun bu olanlarla hiçbir ilgisi yok.
Bu haber 13 Nisan 2015, Pazartesi 22:53:21 eklenmiştir.
    Birçok olumsuz olay ayla ilişkilendirilir.Eğer ay dolunay halindeyse polisler olayların artmasını, acilde çalışanlar vaka sayısının çokluğunu hep buna bağlarlar.Fakat uzmanlar bunun tamamen bir yanılsama olduğunu geçmişten gelen bir önyargının bizi bu yönde düşünmeye sevkettiğini belirtiyorlar.
   Araştırmalar zeki ve mantıklı görünen insanların bile bu inanışa sahip olabildiğini gösteriyor. Yoğun ve telaşlı bir günün ardından dolunayın olduğunun farkına varan insanlar ayı suçlu ilan ediyorlar fakat dolunay olmayan yoğun günleri o an için akıllarına bile gelmiyor. Çünkü çoktan dolunay ile negatif olayları ilişkilendiren geçmişten gelen önyargıları devreye giriyor.
     Bu türden önyargılar sadece aya mahsus değil. ABD'de yapılan bir araştırma insanların dörtte üçünün hayaletlere, cadılara ve astrolojiye inandığını gösteriyor.Çoğu insan aynı zamanda ayın dolunay evresinin kendi psikolojileri üzerinde de olumsuz etki yaptığını düşünüyorlar.
   Uzmanlar bu konuda eğitimin bir çözüm olmadığını,  beynimize tartışılmaz gerçeklerle tutarlı olmayan inançlara sahip olma izni vermemizin tıpkı dişlerin çürümesine izin vermek gibi "beyin hijyenimizi" bozduğunu ifade ediyorlar.Zihnimize inançlarını değiştirmesi için izin vermemiz konusunda direncimizi kırmamız gerektiğinin üstünde duruyorlar.
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2018 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan