Tarihteki İki Dönüm Noktası

İnsaoğlu tarihi boyunca şüphesiz çok sayıda dönüm noktasından geçmiştir.Fakat bunlardan ikisi yapabileceklerimizin yada başımıza açabileceiğimiz belaların sınırını bize göstermesi açısından çok önemlidir.
Bu haber 13 Nisan 2015, Pazartesi 23:05:40 eklenmiştir.
    Tarihte insanoğlunun dünyayı resmen ele geçirdiği ve gidişatını sonsuza kadar değiştirdiği iki olay vardır. 
    Birincisi  1600'lü yıllardaki AVrupa'nın kolonileşmesinin başlamasıyla bitki, hayvan ve hastalıkların dünya çapında göçüdür. Bu tarih aynı zamanda insan nufusunda büyük miktarlardaki azalmanın olduğu zamanlardır.
   1492 yılında Amerika kıtasının tamamındaki tahmini insan sayısı 54 ila 61 milyon arasındadır. Amerikanın keşfinden sonra ise bu sayı hastalıklar, savaşlar, kölelik ve kıtlık nedeniyle 1650 yılı itibariyle 6 milyona kadar düşmüştür.Tabi bu düşüş doğanın kendini yenileyebilmesi için bir fırsat olmuş  ormanlar ve yeşil alanlar çoğalmıştır.Uzmanlar yeni kıta Amerika ile eski dünyanın  karşılaşması dünya ekosistemini derinden etkileyen ve adına "anthropcone" denilen bir sürece yol açmıştır.
    İnsanların ikinci en büyük etkisi ise 1964 yılında Japonya tarafından Avustralya!da yapılan nükleer deneydi. Bu deneyde dünya olarak şanslıydık çünkü görüldüki eğer patlatılan bomba tam kapasitede denenmiş olsaydı gezegen üzerinde felaket boyutlarında geri dönüşü olmayan bir hasara sebep olabilirdi.Henüz böyle bir felaket başımıza gelmedi fakat insanoğlu dünyanın işleyişini bozabilecek seviyede bir hasara sebep olabilecek kapasiteye erişmiş hale geldiği tüm çıplaklığıyla ortada duruyor.
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan