Kitlesel Yok Oluşlar

Milyonlarca yıl önce denizde ve karada bir çok türün yok olmasına neyin sebep olduğuna dair yeni teoriler ortaya sürüldü.
Bu haber 17 Nisan 2015, Cuma 10:07:51 eklenmiştir.
    Bilimin cevabını aradığı en gizemli konulardan biridir: Dünya tarihindeki en kötü kitlesel yok oluşlara ne sebep oldu? Hayır dinozorların yeryüzünden süpüren yok oluştan bahsemtiyoruz.Bilim adamları 252 yıl önce Sibirya'daki volkanik patlamaların sonucu açığa çıkan devasa miktarlardaki karbondioksitin okyanuslardaki asidik aktiviteyi tehlikeli seviyelere çıkarmış olabileceğini ve bunun da toprakta ve denizdeki çoğu canlıyı öldürebilecek çevresel bir felakate sebep olduğunu söylüyorlar.
    65 milyon yıl önce dinozorları ve diğer bir çok hayvanın neslini son erdiren felakatin sebebi hakkında çeşitli hipotezler olmakla beraber en yaygın kabul göreni bir astroidin gezegene çarpması ihtimaliydi.Okyanus asitenmesi hep şüphe edilen bir durum olmakla beraber buna dair doğrudan bir kanıt şimdiye kadar bulunamamıştı.
   Sibirya stepleri olarak bilinen  volkanik kayaçlardan oluşan arazi büyük volkanik patlamalar sonucu oluşmuştur.Bu patlamalar son yarım milyar yılda kaydedilen en büyük patlamalardır ve büyük miktarlarda salınan karbondioksit yeryüzü ve deniz hayatı için korkunç sonuçlar doğurmuştur.Kitlesel yok oluş 60.000 yıl boyunca devam etti ve 20 milyon yıl sonra ortaya çıkacak dinozorların yolunu açtı.
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2018 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan