Türkiye'den Beyin Göçü Artıyor

Türkiye'nin nitelikli insan gücünün beyin göçüyle ilgili ipuçları veren bir raporun verilerine göre OECD ülkelerinde çalışan yüksek eğitimli TÜrklerin sayısı son on yıl içerisinde yüzde 83 artarak 99.500'den 182.000'e yükseldi.
Bu haber 2015-11-11 20:43:13 eklenmiştir.

Türkiye'nin nitelikli insan gücünün beyin göçüyle ilgili ipuçları veren bir raporun verilerine göre OECD ülkelerinde çalışan yüksek eğitimli TÜrklerin  sayısı son on yıl içerisinde yüzde 83 artarak 99.500'den 182.000'e yükseldi.

Göçmenlerle iletişim adlı raporda 34 üye ülkedeki göç davranışları ve istatistikleri incelendi. Rapor Türk vatandaşlarının artan oranlarda daha gelişmiş ülkelerde iş arama yoluna gittiklerini gösteriyor.

Raporun Türk asıllı ABD vatandaşı Aziz Sancar'ın Nobel ödülü kazanmasının ardından gelmesi söz konusu rakamları daha anlamlı kılıyor.Beyin göçüyle ilgili sıcak tartışmaların sürdüğü bugunlerde veriler göçün artan bir ivme ile devam edeceğini gösteriyor.

TÜİK'in son verilerine göre Türkiye'de işsizlik oranu yüzde 9,8 iken gençlerde bu oran 18,3'e çıkıyor.Yine aynı dönemdeki veriler yüksek eğitimli gençlerde bu oranın yüzde 11,4 olduğunu gösteriyor.

Verilere göre nitelikli TÜrk insanının yurtdışında en çok tercih ettiği ülke yüzde 54.4 oranla ABD olurken ikinci sırada 34,3 ile İngiltere geliyor.Bunun yanısıra Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya ve ABD Türklerin nitelikli-niteliksiz ayrımı yapılmadığında en çok çalıştığı yabancı ülkeler olarak göze çarpıyor.

Rapor aynı zamanda OECD ülkelerinde doğan Türk öğrenci sayısının da hızlı bir şekilde arttığını gösteriyor.Belirtilmesi gereken bir başka nokta ise raporun 2011!den sonraki Suriye iç savaşının etkilerinin göz önüne alınmadan oluşturulduğu.

ETİKETLER : beyin göçü Türkiye Aziz Sancar
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan