Stockholm Sendromuna Dikkat !

Stockholm Sendromu daha çok aile içi şiddete maruz kalan insanlarda etki gösteriyor. Stockholm Sendronumu’nun çok ciddi, ölümcül ancak bir o kadarda yaygın görüldüğünü biliyoruz.
Bu haber 2015-11-13 03:07:58 eklenmiştir.

Aile ici şiddet Stockholm Sendromu’nun ortaya çıkmasında en etkili faktörlerden bir tanesidir. İstismarcı baba veya anne tarafından şiddet gören çocukta veya şiddet gören kadında eşine karşı ortaya çıkabilir. İlk belirtileri Travma Sonrası Stres Bozukluğu şeklinde görülür.

 

Stockholm Sendromu’nun ortaya çıkabilmesi için bazı koşulun oluşması gerekir. Bu koşullardan ilki hayati tehlikenin varlığıdır, saldırgan öfkelendiğinde kontrolden çıkacağı için kurban, ölümle burun buruna yaşarmış gibi hisseder. Sürekli hastanelik duruma getirilir. Saldırgan, kurbanın ilişkiyi sonlandırma ve ayrılma talebine sürekli ölüm tehditleriyle yanıt verir. Kurbanı, bazen kendisini bazen de anne-babasını öldürmekle tehdit eder.

 

Bir diğer koşul ise, kurbanın dış dünyadan soyutlanmasıdır. Saldırgan kişi aşırı kıskanç karakterdedir, kurbanı ailesinden, işinden, sosyal hayatından, arkadaşlarından sürekli kısıtlar. Bu durum yüzünden kurbanın yardım alabileceği sosyal çevresi yavaşça yok olur. Üçüncü şart ise kurbanın ortamdan kaçamayacağına tamamen inanmasıdır. Çaresizlik hisleri bu kişilerde regresyona sebep olur. Şahıs artık ailesinden şiddet gören küçük yaşlı bir çocuk gibi davranır.

 

Dördüncü koşuldan da bahsedecek olursak, saldırgan zaman zaman yakın davranır. Kurbanı ne kadar sevdiğini ve bu limitsiz sevgisi yüzünden kıskandığını, eğer doğru davranırsa her şeyin olması gerektiği gibi olacağını belirtir. Saldırgan, kurbanı şiddete maruz bıraktıktan sonra ağlayabilir veya özür dileyebilir. Fakat bu kendini hatalı gördüğü için değildir. Onun için suçlu her zaman karşısındakidir.

 

 

Bu durumdaki bir saldırganın psikiyatrik hastalığı bulunduğu açıktır ve kısa zaman içerisinde teşhis konması ve tedavi edilmesi gerekir. Saldırgan, tedaviyi talep etmeme lüksüne sahip olduğu için bu konudaki açıkların hukuki düzenlemeler ile kapatılması gerekmektedir.

ETİKETLER : stockholm sendromu şiddet
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan