En Yoksul Bölge Gıdaya En Büyük Payı Ayırıyor

Türkiye'nin geliri en düşük bölgesi olan Güneydoğu Anadolu bölgesi gelirinin en büyük kısmını gıdaya ayırırken en son sırada ise eğitim yer alıyor.
Bu haber 2015-11-14 16:59:17 eklenmiştir.

Türkiye'nin geliri en düşük bölgesi olan Güneydoğu Anadolu bölgesi gelirinin en büyük kısmını gıdaya ayırırken en son sırada ise eğitim yer alıyor.

TÜİK'İN yayınladığı hane halkı tüketim harcamaları raporunun 2012-2014 yıllarını kapsayan en güncel haline göre Güneydoğu halkı gelirinin yüzde 26'sını gıdaya harcarken sadece yüzde 1,4'ünü eğitime harcıyor.

Rapora göre Türkiye'de yoksulluk sınırının altında yaşayan her 3 kişiden biri Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde ikamet ediyor.Harcanabilir kişisel gelirin en yüksek olduğu iller ise Ankara, İstanbul ve İzmir olarak gösteriliyor.

Türkiye'nin en kalabalık şehri, ekonominin kalbi olan İstanbul gıdaya yüzde 16,1 ile en az pay ayıran bölge olarak görünürken, yine İstanbul eğitime yüzde 3,2 ile en çok harcama yapan şehri oldu.

İstanbul halkı gelirlerinin yüzde 28,9'unu ev ve kira giderlerine harcıyor.Bu rakam kira ve ev giderlerine ayrılan pay açısından  ülkedeki en yüksek yüzde olarak göze çarpıyor.

Rapora göre Türk Halkı gelirlerinin yüzde 62,3'ünü temel ihtiyaçlar olan gıda, konut ve ulaşım için kullanıyor.Ulaşımın toplam giderler içinde yüzdesi açısından Batı Anadolu yüzde 19,6 ile birinciliği elinde bulundururken, ulaşıma en az harcama yapan bölge ise yüzde 13,9 ile Doğu Karadeniz Bölgesi.

ETİKETLER : gelir yoksulluk gıda Güneydoğu harcama tüik rapor türkiye
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan