Çocuk İşçi Sayısı Artıyor

Çocuk hakları komitelerinden birinin ortaya koyduğu son rakamlara göre Türkiye'de çocuk işçi sayısı 893.000'e yükseldi. Bu çocukların yarısı eğitimden yoksun olarak hayatlarını sürdürüyor.
Bu haber 2015-11-21 20:48:00 eklenmiştir.

Çocuk hakları komitelerinden birinin ortaya koyduğu son rakamlara göre Türkiye'de çocuk işçi sayısı 893.000'e yükseldi. Bu çocukların yarısı eğitimden yoksun olarak hayatlarını sürdürüyor.

TÜİK verilerine göre 6 ila 17 yaşları arasındaki çalışan çocuk işçi sayısı alarm verici seviyede bir yükselme gösteriyor. Verilen rakamlar 2012 yılında yapılan bir araştırmaya ait.

Günümüzde bu rakamın 1 milyon kişiyi geçmiş olması tahmin ediliyor. Çocuk yaşta evlilik, cinsel istismar ve cinayetler gibi diğer can acıtıcı sorunlarının yanında Türkiye'deki çocuklar çalıştırılma derdiyle mücadele etmek zorundalar.

Türkiye'de 22,9 milyon 17 yaş altı genç ve çocuk var ve bu oran toplam nüfusun %29,4'ünü oluşturuyor. Bahsi geçen çalışan çocuk sayısı buzdağının sadece görünen kısmını oluşturuyor diyebiliriz. Çünkü milyonlarca çocuk da ev işi yapmak zorunda.

Çocuk işçi sorununun en çok görüldüğü bölgelerin başında Güneydoğu Anadolu Bölgesi geliyor. Bu bölgede aileler topluca mevsimlik tarım işçisi olarak diğer bölgelerde çalışıyorlar. Bunun yanında ülkenin her bölgesindeki kırsal alanlarda yaşayan çocuklar tarım işçisi olarak ailelerine destek vermekteler.

Ülkemizde son yıllarda ortaya çıkan diğer bir sorun ise Suriyeli mültecilerin çocuklarıdır. 400 bine yakın Suriyeli çocuk şu an ülkemizde yaşamaktadır ve bu çocuklar eğitim  imkanından yoksundur. Ayrıca bu çocuklar ucuz işgücü olması sebebiyle işçi olarak çalıştırılmaktadır.

ETİKETLER : çocuk çocuk işçi TÜİK Türkiye suriye mülteci
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan