Güvercinler Kanser Teşhisinde Kullanılacak

İletişim teknolojisinin gelişmesiyle birlikte zamanında uzak diyarlara mesajları iletmek için kullanılan güvercinler için iş sahaları oldukça daraldı.
Bu haber 2015-11-22 13:48:05 eklenmiştir.

İletişim teknolojisinin gelişmesiyle birlikte zamanında uzak diyarlara mesajları iletmek için kullanılan güvercinler için iş sahaları oldukça daraldı fakat şimdi medikal görüntüleri analiz etmek için tekrar işe koyulabilirler.

California Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı güvercinleri sağlıklı ve kanserli göğüs hücrelerini ayırt edebilecek şekilde eğitti.

Araştırmacılar güvercinlere mikroskop altında gögüs hücrelerini gösterdi. Daha sonra güvercinler sağlıklı veya kanserli hücreye denk gelen renkli düğmeye her dokunuşlarında ödüllendirildiler. 15 gün süren eğitimin ardından güvercinlerin %85 oranında doğru cevabı bulduğu gözlendi.

Diğer bir görev ise mamografideki kanserli hücreleri tanımaktı. Bu hücreleri tanımak çok hassas bir işlem ve insanlar için bile gayet zorlu. İşinde en iyi radyologlarda bile doğruluk oranı ancak %80 lere çıkabiliyor.

Güvercinlerin  görsel yetenekleri üzerine iyi çalışılmış durumda. Bu hayvanlar insan yüzlerini, alfabedeki harfleri hatta Monat ve Picasso tablolarını bile ayırt edebiliyorlar.

Doktorlar güvercinleri henüz kanser tanısı için yakın zamanda kullanmayı düşünmüyorlar fakat bu kuşların görüntü analizi gelişimde önemli bir rol oynayabileceği konusunda hemfikirler.

ETİKETLER : sağlık güvercin teşhis kanser meme kanseri
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan