İnsanlar Neden Kendi Hayatlarını Riske Atar?

Paris saldırısı gibi korkunç. Olaylarda aşırı kahramanca fedakarlık hikayelerini çoğu zaman duyarız. İnsanlar diğerlerinin hayatlarını kurtarmak için neden kendi hayatlarını riske atarlar peki?
Bu haber 2015-11-22 15:50:32 eklenmiştir.

Paris saldırısı gibi korkunç. Olaylarda aşırı kahramanca fedakarlık hikayelerini çoğu zaman duyarız. İnsanlar diğerlerinin hayatlarını kurtarmak için neden kendi hayatlarını riske atarlar peki?

Neden bazı insanlar bu denli inanılmaz kahramanlıklara imza atarlar? Hayatlarının  başkaları için feda edenlerinin akıllarından neler geçtiğini hiç bir zaman bilemeyeceğiz. Fakat Yale Üniversitesinden Davin Rand benzer kahramanlık hikayelerini inceledi ve bu tür özverili davranışların altında yatan sebepleri anlamaya çalıştı. Bulgular bu davranışlara bir ışık tutması açısından faydalı oldu.

Rand'in önceki çalışmaları daha temel bir soru üzerineydi: Doğamızda bencillik mi yoksa fedakarlık mı var? Bir görüş herhangi bir olayda otomatik olarak kendi menfaatimiz neyi gerektiriyorsa onu elde etmeye çalıştığımız yönünde.

Psikologlara göre iyi olmak davranmak en kötü dürtülerimizi bastırmak için bilinçli kasti olarak takındığımız bir tavır. Bununla beraber Rand deneylerinde tersi sonuçlara ulaştı. İnsanlar testlerine ne kadar az iştirak ederse o kadar fedakarca davranıyorlardı.

Katılımcılardan örneğin para için basit bir oyun oynanması istendi. Rand katılımcıların ne kadar aceleci davranırsa nakitlerini diğer oyuncularla o kadar cok paylaşmaya meyilli olduklarını tespit etti.

Bu da deneklerin analitik düşünmekten çok içgüdüsel davrandıklarını gösteriyor. Aynı şekilde insanlara oyun esnasında bir numarayı hatırlaması sorulduğunda -bilinçli düşüncelerini bastırarak- katılımcıların daha cömert davrandığı görüldü.

İnsandan insana farklılık göstermekle beraber ortalama olarak telaş anında ve bilinç baskılandığı zaman doğamız gereği daha işbirliğine açık, kibar ve fedakar oluyoruz.

ETİKETLER : kahraman felaket fedakarlık araştırma deney David Rand
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan