İlk Kafa Nakli 2 Yıl İçinde Yapılacak

Italya Beyin Cerrah Dr. Sergio Canavero, önümüzdeki 2 yıl içerisinde ilk insan kafa naklini gerçekleştirebileceklerini söyledi.
Bu haber 2015-11-23 11:30:33 eklenmiştir.

Italya Beyin Cerrah Dr. Sergio Canavero, önümüzdeki 2 yıl içerisinde ilk insan kafa naklini gerçekleştirebileceklerin söyledi.

HEAVEN-GEMINI projesi kapsamında ilk kafa naklini planyana ekibin başında olan Dr.Canavero, 39. Amerikan Nöroşirurjist Cerrahları Akademis'nde yaptığı konuşmada hâlâ hayal olark görülen kafa naklinin gerçeğe dönüşmesinin çok yakın olduğunu, 30 yaşındaki bilgisayar mühendisi Rus Valery Spridonov'un da bu nakil işlemi için ilk gönüllü insan olduğunu belirtti.

Spinal Muskuler Atrofi(SMA) hastası olan Spiridonov'un hastalığı oldukça nadir görülen genetik geçişli bir kas hastalığı. Spinal kord ve beyin arasındaki motor nöronların kaybı ile seyreden bu hastalıktan muzdarip kişiler yürüyemiyor ve desteksiz oturamıyorlar.

1 yaşından beri bu hastalığın pençesinde olan Spiridonov, HEAVEN-GEMINI projesi çin gönülü olduğunu, bu hastalığa sahip kişilerin 20 yıldan fazla nadiren yaşadklarını kendisinn 30 yaşında olduğunu, yeni bir bedene sahip olma şansına sahip olmak ve vücudunu kontrol etmek istediğin söyledi.

Operasyonun oldukça kompleks olduğunu ve diğer branşlarla koordinasyon içinde gerçekleştirileceğini söyleyen Dr. Canavero, bu ameliyatı başarı ile sonuçlandırabilirlerse tıpta çığır açacaklarını söyledi.

Toplantı kapsamında konuşan diğer doktorlar ise işlemin çok riskli olduğunu, gerçekleşmesinin mümkün olmasının çok zor göründüğünü söylediler.

ETİKETLER : kafa nakli nakil HEAVEN-GEMINI SMA spinal muskuler atrofi Sergio Canavero Valery Spridonov
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan