Musul'daki Türk Askeri Unsurlar Kuzeye Doğru Yer Değiştirdi

Irak'ın Musul kentinin Başika bölgesinde Irak Hükümeti asker ve polislerini eğitmek için konuşlandırılan askeri unsurların kuzeye doğru yer değiştirdiği öğrenildi.
Bu haber 2015-12-14 15:07:22 eklenmiştir.

Irak'ın Musul kentinin Başika bölgesinde Irak Hükümeti asker ve polislerini eğitmek için konuşlandırılan askeri unsurların kuzeye doğru yer değiştirdiği öğrenildi.

Geçtiğimiz yıl Irak Hükümeti'nin asker ve polis eğitimi için Türkiye'den talep ettiği eğitim desteğinin kapsamında Musul'un Başika bölgesinde konuşlandırılan askerlere Irak Hükümeti tepki göstermişti.

Rusya ve İran yönetimince de eleştirilen durumdan ötürü bugün itibariyle Türk askeri unsurların tank ve zırhlı araçlar eşliğinde Musul'un kuzeyinde başka bir bölgeye yerleştirildiği öğrenildi.

Türk askeri yetkililer durumun geri çekilme olmadığını söylerken, askeri unsurların IŞID'e karşı mücadele kapsamında Irak asker ve polis unsurlarına eğitim vermeye aralıksız olarak devam edeceğini belirttiler.

Durum Reuters ve Anadolu Ajansı kaynaklarınca da doğrulanırken durumun Irak Hükümeti'nin talebi mi yoksa Türkiye'nin kararı mı olduğu netleşmedi.


MUSUL HAKKINDA

Musul (Arapça: موصل, Kürtçe: Mûsil), Irak'ın en büyük şehirlerden birisi. Irak'ın kuzeyinde Dicle Nehri kıyısında bulunan Musul'da Araplar, Türkler ve Kürtler yaşamaktadır. Nüfusunun çoğunluğunu Araplar, Türkler ve Kürtler oluşturmaktadır.MUSUL SORUNU

Musul Sorunu, Osmanlı Devleti'ne bağlı Musul Vilayeti'nin toprak sorunudur.

I. Dünya Savaşı'ndan önce Osmanlı hakimiyetindeki Musul ve çevresi petrol varlığı sebebiyle, İngiltere, Fransa, Almanya arasında rekabet konusu oldu. Bölge, 1916 tarihli Sykes-Picot Antlaşması ile Fransa'ya bırakılmıştı. Nisan 1920 San Remo Konferansında Fransa, kendisini Orta Doğu'daki menfaatlerini desteklemesi sebebiyle, Musul bölgesini İngiltere'ye bıraktı. İngiltere bölgedeki Hristiyanların güvenliği, İngiliz savaş esirlerine kötü muamele edilmesi gibi sebepler ile Mondros Mütarekesinin 7. maddesine göre Musul'un kendilerine terk edilmesini istediler. Musul'da yerleşik Osmanlı 6. Ordusu Komutanı Ali İhsan Paşa şehri İngilizlere terk etmemek için istifa etti. Yerine Gelen Binbaşı Halit Akmansü İstanbul'dan aldığı emri yerine getirerek Musul'u boşalttı. 15 Kasım 1918 tarihinde İngiliz askerleri Musul'a asker çıkarıp işgal ettiler.

ETİKETLER : Irak Musul Başika Türkiye asker polis eğitim
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer TÜRKİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan