Üniversiteler İçin Tam Destek

Orman ve de Su İşleri Bakanı görevinde bulunan Profesör Doktor Veysel Eroğlu, AK Parti hükümetlerinin genç bireylere ve de eğitime çok büyük önem vermekte olduklarını kaydedip; ''2002 senesi içerisinde tüm üniversitelere ayrılmakta olan ödenek 2,5 milyar Lira idi. 2016 senesinin kalıcı bütçesi bu ay yeniden gelecek ve de yaklaşık olarak 20 ila 25 milyar Liralık ödene'' ifadelerine yer verdi” dedi.
Bu haber 2016-01-10 17:15:43 eklenmiştir.

 

Orman ve de Su İşleri Bakanı görevinde bulunan Profesör Doktor Veysel Eroğlu, AK Parti hükümetlerinin genç bireylere ve de eğitime çok büyük önem vermekte olduklarını kaydedip; ''2002 senesi içerisinde tüm üniversitelere ayrılmakta olan ödenek 2,5 milyar Lira idi. 2016 senesinin kalıcı bütçesi bu ay yeniden gelecek ve de yaklaşık  olarak 20 ila 25 milyar Liralık ödene'' ifadelerine yer verdi” dedi.

Bakan Eroğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Afyonkarahisar’da geldi. Bakan Eroğlu programı kapsamında Afyonkarahisar’da, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Afyon Meslek Yüksekokulu Eğitim ve Uygulama Binaları temel atma törenine katıldı. Gerçekleştirilen törende konuşan ve hükümetin eğitime verdiği desteklerden bahseden Bakan Eroğlu, eğitime ve gençlere büyük önem verdiklerini aktardı. Geleceğin gençlerde olduğuna işaret eden Bakan Eroğlu, “Ben de bir öğretim üyesi olarak sizlerin arasında olunca eski günleri hatırlıyorum, heyecanlanıyorum. Çünkü yeniden dünyaya gelsem, hangi mesleği seçersin deseler hiç tereddüt etmeden yeniden öğretim üyesi olmayı isterim. Çünkü neticede geleceğin teminatı olan gençleri yetiştirmek en büyük en güzel ibadet, en güzel vazifedir. Ben de birkaç üniversitede görev yaptım. Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul üniversitesi, Selçuk Üniversitesi ve esas itibariyle de İTÜ’de uzun yıllar hocalık yaptım. Çok sayıda inşaat mühendisi, çevre mühendisi yetiştirdim. Buradan mezun olacak gençler de güzel hizmetler yapacaklardır, ben de buna yürekten inanıyorum. Çünkü biz hükümet olarak gençlere ve eğitime çok büyük önem veriyoruz. Çünkü gelecek için büyük hedefleriniz varsa bunları gerçekleştirmenin tek ve yegane yolu gençliğe sahip çıkmaktır. Onları en iyi şekilde, dünyayla yarışacak şekilde hazırlamaktır. Bu yüzden hükümetimiz ne gerekiyorsa yapıyor. Yani özellikle sizleri ve hocalarımızı kucaklıyoruz. Hocalarımızın özlük haklarını iyileştiriyoruz” diye konuştu.

“ÜNİVERSİTE SAYIMIZ FAZLASI İLE ARTTI”

Bakan Eroğlu konu ile ilgili açıklamalarına şöyle devam etti:

“Ayrıca öğrencilerimizin bursları var, burslar çok iyileşti. Hatırlarsanız 2002 yılında hatırladığım kadarıyla 45 liraydı. Ama şimdi 400 liraya çıktı. Çünkü sizlere gençlerimize en iyi şekilde bakmamız lazım. Onlar bize geleceğimizin teminatı ve emaneti. Bu yüzden sizleri en iyi şekilde yetiştirmek istiyoruz. Hocalarımız da zaten bu gayreti gösteriyor, ben de bunu biliyorum. Çünkü AKÜ önemli bir mesafe kat etti. Tercih edilen bir üniversite oldu. Tabii hükümetimiz de üniversite sayısını çok arttırdı. Biliyorsunuz üniversite sayısı 198’e ulaştı şuan. 13 yılda 62’si vakıf 51’i devlet üniversitesi olmak üzere 117 tane yeni üniversite açıldı. Bunlar birbirleriyle rekabet ediyor. Yalnız ben eskiden hatırlardım üniversite açılırdı binalar yapılmazdı. Hatta “temel üniversitesi” denirdi. Ama şuanda bütün Türkiye’de üniversitelere o kadar çok destek veriyoruz ki, eskiden hatırladığım kadarıyla 2002 yılında bütün üniversitelere ayrılan ödenek 2,5 milyar TL idi. Şimdi bu sene 20-25 milyar TL’yi bulacak. 2016 kalıcı bütçesi bu ay tekrar gelecek ve yaklaşık 20-25 milyar TL ödenek ile üniversitelerimize her türlü desteği vereceğiz.”

“ÜNİVERSİTELERİMİZİN FİZİKİ İMKANLARI ÇOK İYİ DURUMA GELDİ”

Konuşmasında eğitimin kalitesi artması konusunda öğretim görevlileri ve öğrencilere de seslenen Bakan Eroğlu, “Çünkü eğitimin temel şartları şunlardır, bir kere hocalarda talebeleri yetiştirmek hususunda bir şevk ve heyecan var. Sizleri kendilerine emanet edilen bir evladı gibi görmesi ve iyi yetiştirmek için büyük bir gayret içinde olması birinci unsurdur. İkinci unsur ise tabii ki fiziki imkanlardır. Eğer sizin yeteri kadar sosyal tesisleriniz, sınıflarınız, amfileriniz, bilgisayar sistemleriniz, dünyanın her yanına açılacak araştırma yapacak imkanlarınız yoksa yeteri kadar eğitimde mesafe kat edemeyiz. Üçüncüsü de tabii ki burada sözüm öğrencilere, öğrencilerin öğrenme hususunda şevk ve heyecanı, bir şeyler başarma, büyük hedeflere imza atma, gelecekte büyük bir takım eserleri ortaya koyup milletin geleceği için, bu milletin büyük hedefleri için benim de katkım olacak diyebilmeleri gerekmektedir. Bu 3 unsur birleşince yani hocalar, öğrenciler ve fiziki imkanlar. Fiziki imkanları sağlamak hükümete düşüyor, biz ne eksik varsa yapıyoruz görüyoruz. Nitekim bütün Türkiye’deki üniversiteleri muhteşem kampüsler haline getirdik. Ben dünyanın bütün üniversitelerine gezmişim konferanslar vermişim. Bakıyorum şuanda pek çok üniversiteden fiziki imkanlar açısından daha da iyi noktaya ulaştık, bu da gurur verici bir husustur. İkinci husus da hocalarımıza gerekli her türlü imkanı sağlıyoruz eksik varsa onu da gidermeye çalışıyoruz. Özellikle özlük hakları konusunda, ben de eski bir öğretim üyesi olarak, büyük gayret ettiğimi belirtmek istiyorum. Tabii öğrencilerimize burs konusunda, yurt konusunda büyük destekler verdik. Evet, belki şuanda hala biraz yetersiz ama yurtlarda sizlere çok güzel imkanlar hazırlamak için büyük emekler sarf ediyoruz. Eksikleri kısa zamanda tamamlayacağız” dedi.

Gerçekleştirilen etkinliğe Bakan Eroğlu’nun yanı sıra Afyonkarahisar kent protokolü üyeleri de katıldı. Bakan Eroğlu, etkinliğin ardından ise inşaat alanını gezdi.

ETİKETLER : veysel eroğlu üniversite destek
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer TÜRKİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan