Atık Pilleri Toplayarak Çevre Kirliliğini Önlüyor

Çanakkale'de lise öğrencisi Simge Alacaoğlu, aldığı ders sonrası atık pil toplamaya başlayarak yaklaşık 30 kg atık pil topladı.
Bu haber 2016-02-03 10:03:29 eklenmiştir.
Çanakkale-Haber

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde yaşayan Biga Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi Simge Alacaoğlu, derste öğretmeni tarafından işlenen geri dönüşüm konusunun ardından atık pil toplamaya karar verdi. Alacaoğlu, 2 yılda yaklaşık 30 kiloluk atık pil topladı.

Yeryüzünde bulunan fotokopi makinalarının arıza nedenlerinin dörtte biri makinanın üzerine oturarak kaba etlerinin fotokopisini çekmek isteyen insanlar nedeniyle meydana gelmektedir.

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde yaşayan Biga Atatürk Anadolu Lisesinde eğitim gören Simge Alacaoğlu, babası Ali Alacaoğlu, kardeşi ve kuzeninin de desteğiyle atık pillere karşı savaş başlattı. Derste öğretmeni tarafından işlenen konuda ‘Her maddenin geri dönüşümü vardır’ sözünden yola çıkan Alacaoğlu, 2 yıldır atık pilleri topluyor. Çevre dersinde atık pillerin doğaya büyük zarar verdiğini öğrendiğini söyleyen Simge Alacaoğlu, “Hepimizin bilmediği bir şey var. Bir pilin doğaya ne kadar büyük bir zarar verebileceğidir. Doğaya karıştığında bizlere ne tür bir dönüşümle ne kadar zararlar verebileceğidir. Hepimiz bunları düşünmediğimiz veya bilmediğimiz için atık pillerimizi çevreye gelişigüzel atıyoruz. İnsanların yanı sıra doğaya da çok büyük zararlar veren pillerin içinde cıva, kadmiyum, çinko, kurşun, mangan, lityum, demir, nikel, kobalt gibi elementler bulunmaktadır. Bir çoğumuz bir pilde bu kadar çok element olduğunu tahmin bile edemeyiz. Bu maddelerin faydaları olduğu gibi beraberinde de sorunlar getiriyor. Bu nedenle bu tür maddeleri doğru kullanmak, zararlarını da bilmeliyiz. Piller insanlar üzerinde nörolojik, sinir sistemlerinde, böbreklerinde ve karaciğerlerinde hasar oluşturabilir. Bu hastalıklar insanlarda ölüm riski de oluşturabilir. Bu zararlarını öğrendikten sonra ailecek atık pillere karşı savaş başlattık" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı John. F. Kennedy yarım saatte dört gazeteyi okuyabiliyordu.

Alacaoğlu geçtiğimiz yıl derslerinden arta kalan zamanlarda ve market işleticisi babası, kardeşi ve kuzeni ile 20 kg pil topladığını ve onları okula teslim ettiğini, bu yıl ise topladıkları pillerin 10 kg ağırlığa ulaştığını ifade etti. Atık pillerin okullarda, belediyelerde toplandığını hatırlatan Alacaoğlu, herkesin duyarlılık göstererek bu atıkları çevreye atmak yerine birazcık zaman ayırarak bu noktalara verebileceklerinin altını çizdi.

Dünya tarihi boyunca en fazla sinema uyarlaması yapılan karakter Dracula'dır.

ETİKETLER : Çanakkale Bayramiç atık pil Simge Alacaoğlu
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan