Suriyeli Göçmenler Zorluklar İçinde Yaşamını Devam Ettirmeye Çalışıyor

Suriye'deki iç savaş durumundan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli aileler, zorlu yaşam koşullarında yaşam mücadelesi veriyor.
Bu haber 2016-02-04 10:36:11 eklenmiştir.
Çanakkale-Haber

Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp, Türkiye’ye sığınan 4 aile, Çanakkale’nin Biga ilçesinde zorlu şartlarda yaşam mücadelesi veriyor. 15 kişi 2 odalı bir evde kalan Suriyeli aileler, hayırseverlerden yardım bekliyor.

Evinizin çok fazla tozlandığından şikayetçi olanlar.. Evinizde bulunan tozların büyük kısmı derinizden yere dökülen parçacıklardır.

Suriye’de devam eden savaştan kaçan 4 aile can güvenlikleri kalmayınca çareyi çocuklarıyla beraber Türkiye’ye gelmekte buldu. Çatışmalardan kaçan aileler Biga ilçesinde 2 odası ve 1 salonu bulunan daireye yerleşti. 26 yaşındaki Muhammet Elabd, Halep’te yaşadığını, uçakların, şehirlerini bombalamaya başlamasının ardından, yaklaşık 2 ay önce anne ve babasını Halep’te bırakarak

Evlerimizi aydınlatan lambayı bulabilmek için Thomas Edison 3000'den fazla deney yapmıştır.

7 kardeşi, eşi ve 2 çocuğunu alıp, Biga’ya çalışmaya geldiğini anlattı. Elabd, “Savaştan önce Filistin’den kaçan mülteciler bize sığınıyordu. Biz onlara bakıyor, kol kanat geriyorduk. Tıpkı şu anda sizin bize yaptığınız gibi. Kazancımız güzeldi. Sonra Esad geldi, biz kaçmak zorunda kaldık. Hayatımız cehenneme döndü. Savaş korkusundan ablam bebeğini kaybetti. Sınır kapısında Türkiye’ye girebilmek için iki gün bekledik. Bazen otobüse bindik bazen de yürüyerek geldik. Önce Antalya’ya geldik. Derme çatma kendi yaptığımız barakalarda soğuk havaya rağmen 13 kişi bir çadırda barınmak zorunda kaldık. Çok daha büyük felaketleri hissederek yerimizi yurdumuzu bırakarak kaçtık. Yanımızda getirdiğimiz tüm servetimiz uydurma çadır için gerekli bir kaç naylondu. Bir kaç tencere, üst baş, çizme, çocukların gıda ihtiyaçları. Hava eksi dereceye düştüğünde asıl sıkıntımız o zaman başlıyordu. Bize göre çıplak ev dahi saraydı. Yağmur yağmasın diye dua ediyorduk. Biga’da yaşayan Suriyeliler kanalı ile ilçede inşaatların çok olduğunu öğrendik. İş imkanı olduğunu için de Biga’ya geldik. Kalıpçı ustasına ihtiyaç olduğunu öğrendiğimde ilçeye yerleşme kararı aldım. Tek başıma inşaatlarda çalışıp ailemi geçindirmeye çalışıyorum. Günlük 50 liraya çalışıyorum. Şartlar çok ağır, kiralar pahalı ve geçim zor. Nüfus kağıtlarımız yok. Bu da büyük sıkıntı" dedi.

Hawai alfabesi toplam 12 harften ibarettir.

Suriyeli Ahmet Hammadi (20) ise duvar ustası olarak çalıştığını belirterek, "Geceleri kömür olmadığından soğukta yatıyoruz. Hayır sahiplerin uzanacak yardım elini bekliyoruz" diye konuştu.

Rusya yüzölçümünün dörtte biri ormanlık araziden oluşur. Bu ormanlık araziler Türkiye'nin yüzölçümünden fazladır.

ETİKETLER : Çanakkale Suriye göçmen
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan