Marka Tescili Neden Önemlidir?

Marka tescili, en önemli fikri mülkiyet haklarındandır. Bu yüzden çoğu kuruluş ve firma marka tescilinin önemini bilerek marka tescil başvurusunda bulunur.
Bu haber 2019-12-30 17:19:22 eklenmiştir.

Marka tescili, en önemli fikri mülkiyet haklarındandır. Bu yüzden çoğu kuruluş ve firma marka tescilinin önemini bilerek marka tescil başvurusunda bulunur.

Pazarlayacağınız, satmaya karar verdiğiniz ürünlerinizi veya hizmetlerinizi hedef kitleye nasıl sunacağınızı belirleme aşamasından hemen sonra, firmanız için markanızı anlatan belirli logo veya sembollere sahip olursunuz.  

Marka tescili yaptırmanın en büyük amacı, marka isminizi tanıtmak ve belirlemektir. Rekabet ortamında bir adım önde olmanıza yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Alakanız olmayan başka bir şirket, ürünleri için aynı (veya çok benzer) sembol ya da tasarımları markasında kullanıyorsa, tüketiciler arasında karışıklığa neden olma ve markanızı sektörde saydamlaştırma potansiyeline sahiptir. Ticari markanızı korumak için yaptıracağınız marka tescil işlemi bu yüzden çok önemlidir.

Marka tescil belgesi, firmanız için neden önemli?

Farklı ürün veya hizmetlerle ilişkili olarak kullanılabilecek bir isim olan ticari marka, istatistiksel olarak gösterilebilir. Ticari marka bir kelime, kelime öbeği, resim veya her ikisinin bir kombinasyonu olabilir. Sunulan mal veya hizmetlerle ilgili açıklayıcı olmamalı, benzersiz olmalı ve ürünlerinizi veya hizmetlerinizi diğer şirketler tarafından sunulanlardan ayırt edebilmelidir. Genel olarak sektörde, bu mal veya hizmetleri belirtmek için kullanılan kelimeler, korumaya tabi değildir. Herhangi bir rahatsız edici kelime veya resim de yasaktır. Başka bir kilit unsur, dürüstlüğe duyulan ihtiyaçtır. Tanıtılan mal veya hizmetlerle ilgili belirli bir tanımlamayı kullanarak potansiyel bir müşteriyi yanlış yönlendirmek mümkün değildir.

Özellikle bir şirketin ismini marka olarak tescil ettirmesinin ne kadar önemli olduğunu bu yazıda belirtmek istiyoruz. 

Marka tescil ettirmek tahmin edebileceğinizden çok daha önemlidir. Rekabet ortamında her firma kendi markasını öne çıkarmak ister. Fakat bazen firmalar üretip pazarladıkları ürünlerin ticari marka kullanmanın önemini fark etmesine rağmen, markasını kayıt yaparak koruma aşamasını bazen atlayabiliyorlar.

Marka tescilinizi kaydettirmek, başkalarına birebir aynı veya kafa karıştırıcı şekilde benzeyen bir ticari marka altında aynı veya çok benzer ürünlerin satılmasını yasaklar. Haklarınızın ihlal edilip edilmediğini, insanların işaretinizi bir başkasıyla, başka bir şirketin kullandığı ile benzer şekilde karıştırması durumunda anlayacaksınız.

Bu nedenle, ürünlerinizi satmaya veya belli bir marka altında hizmet vermeye başlamadan önce marka tescili yapmak son derece önemlidir. Tüketicilerin benzer ürünlere ait kafa karışıklığını giderecektir. Tescil, ticari bir fikrinizi, yabancı fikri mülkiyet pahasına yansıtmak isteyen rakiplerin izinsiz kullanımlarından korumanızı sağlayan çok yararlı bir araçtır. Markanızı tescil ettirdiğiniz zaman, şirketiniz için iyi bir isim ve itibar ile marka bilinirliliğinizi sağlamış olursunuz.

Bir ticari markayı tescil etmek için, korumaya ihtiyaç duyduğunuz ülkenin Patent Ofisine tescil için başvuruda bulunmanız gerekir. Birçok ülkede bu bağımsız olarak yapılabilir, ancak bir patent avukatı veya bir ticari markanın tescili için başvuruda bulunma konusundaki yardımında uzman tavsiyesi almanızı tavsiye ediyoruz. Grup Ofis ekibi olarak marka tescili yaptıracak olanlara destek, marka kontrolü ve marka tescili ile ilgili diğer yardımlar ve fikri mülkiyet korumanızdaki her türlü hizmeti sunmaktayız.

ETİKETLER : marka tescil patent grup ofis
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer TEKNOLOJİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2020 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan