Beşir Köksal: Basının Olmadığı Bir Ülkede Demokrasiden Söz Edilemez

Basında sansürün kaldırılışının yıldönümü olan 24 Temmuz nedeniyle açıklama yapan ..
Bu haber 23 Temmuz 2012, Pazartesi 22:29:36 eklenmiştir.

Basında sansürün kaldırılışının yıldönümü olan 24 Temmuz nedeniyle açıklama yapan Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, Sivas’ta yerel ve ulusal anlamda faaliyet gösteren basın çalışanlarının bayramını kutladı.
Basının demokraside önemli bir yeri olduğunu söyleyen SESOB Başkanı Köksal, “24 Temmuz 1908 tarihinin, basın çalışanları ile basın kuruluşlarının yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti açısından da özgürlüklerin önünün açılması bakımından önemli bir gündür. Basının özgür olmadığı bir ülkede demokrasiden ve insan haklarından söz edilemez. Kişilerin hak ve özgürlüklerini gerektiği şekilde yaşayabildiği toplumlarda, saydam ve demokratik bir rejimin gereği olarak ‘Haberleşme Özgürlüğü’ son derece önemlidir. Görevini toplumsal değerle saygılı, kişisel hak ve özgürlükleri temel alan tarafsız bir anlayışla yerine getiren özgür basın, demokrasinin en etkili güçlerinden biridir. Özgür, bağımsız çok sesli bir yazılı ve görsel basın, demokrasinin büyük güvencesidir. Basın mensuplarına en iyi çalışma ortamı hazırlanmalı ve basın mensupları desteklenmelidir. Buna rağmen bu görevde çalışan basın mensupları, tüm sıkıntılara göğüs gererek haber yapmak ve kamuoyunu bilgilendirmek için işlerini yürütmeye devam etmektedir. Günümüzde hızla gelişen kitle iletişim araçları ile birlikte gücü ve etkinliği her geçen gün biraz daha artan basın kuruluşları, kişilerin her türlü sorunlarını dile getirmelerine ve ülke gündemine ilişkin görüşlerini duyurmalarına imkan tanıyarak bir taraftan haberleşme özgürlüğünü sağlarken, bir taraftan da kamuoyu oluşturulmasına yardımcı olmaktadırlar. Bu duygu ve düşüncelerle, basında sansürün kaldırılışının 104. nedeniyle ilimizdeki yazılı, işitsel ve görsel yayın yapan basın kuruluşlarına, çalışanlarına mesai mefhumu gözetmeksizin çalışarak ilkeli ve tarafsız bir anlayışla devam edeceğine inandığım çalışmalarında başarılar diler, basın emekçilerinin bayramlarını kutlarım.” dedi.

ETİKETLER : sivas sivas haber 24 temmuz basın bayramı sivas esnaf ve sanatkarlar odaları birliği sesob beşir köksal açıklama
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİVAS HABER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 


ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları

Sivas Haber - Sivas, Sivas Haberleri
© Copyright 2019 Sivas Haber. Tüm hakları saklıdır.
Teknoloji
Apple
Google
Facebook
Twitter
Spor
Fenerbahçe
Beşiktaş
Trabzonspor
Sivasspor
İlçeler
Divriği
Şarkışla
Suşehri
Yıldızeli
Politika
Adalet ve Kalkınma Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi
Büyük Birlik Partisi
Dünya
Amerika Birleşik Devletleri
Suriye
Azerbaycan